„Muszę schudnąć!” - wiele z nas podejmuje takie postanowienie nawet kilka razy w roku. Większość zdążyła się już przekonać, że diety-cud nie istnieją, a przyjmowanie leków na odchudzanie bez zdrowego odżywiania i wysiłku fizycznego mija się z celem. Jeżeli jednak masz już dość liczenia kalorii, poznaj indeks glikemiczny – sposób na utratę wagi i profilaktykę przeciwcukrzycową.
Indeks glikemiczny – co to takiego?
Spożywane przez nas produkty powodują wzrost stężenia glukozy we krwi. Za największy wyrzut cukru do krwi odpowiedzialne są węglowodany, jednak nie wszystkie w jednakowym stopniu. A właściwie – nie każdy wyrzut następuje jednakowo szybko. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym powodują po jedzeniu gwałtowny wzrost glikemii oraz szybki jej spadek, te o indeksie niskim powodują, że w organizmie dłużej utrzymuje się glikemia na mniej więcej stałym poziomie. Jakie to ma znaczenie?
Częste i nagłe skoki glikemii powodują głód – nie jesteśmy w stanie wytrzymać bez podjadania między posiłkami, zdarzają się napady tzw. wilczego głodu, zasłabnięcia, zawroty głowy. Lepiej jest więc dla organizmu, kiedy nie występują nagłe skoki cukru. Utrzymywanie glikemii na w miarę równym poziomie za pomocą odpowiedniej diety pozwala utrzymać prawidłową wagę ciała.
Dieta oparta o niski indeks glikemiczny jest wręcz koniecznością dla cukrzyków, dla których niebezpieczny jest stan hipoglikemii (niedocukrzenia). Jednak każdy zdrowy człowiek może oprzeć swoją dietę o indeks glikemiczny, z pewnością odbędzie się to z korzyścią nie tylko dla jego sylwetki, ale i ogólnego zdrowia – przestrzeganie takiej diety zmniejsza ryzyko wystąpienia insulinooporności i cukrzycy.
Indeks węglowodanów zakazanych
Obliczenie indeksu glikemicznego produktów może wydawać się skomplikowane, jednak na szczęście nie musimy tego robić sami: istnieje gotowa lista produktów, stworzona na podstawie badania kontrolnej grupy pacjentów. Indeks glikemiczny poszczególnych produktów oznacza, o ile procent wzrośnie poziom glukozy we krwi po spożyciu 50 g tego węglowodanu.
Lista obejmuje węglowodany o niskim, średnim i wysokim indeksie glikemicznym. Niski indeks glikemiczny wynosi 55 i mniej, średni – między 56 a 69, a wysoki powyżej siedemdziesięciu.
Kontrola spożycia węglowodanów
Dla naszego zdrowia oraz figury najlepiej wybierać produkty o niskim indeksie, czyli do 55. Z przedziału średniego wybierajmy je sporadycznie, zaś tych z wysokiego unikajmy. Lista jest dość długa, więc najlepiej wydrukować ją sobie i powiesić w widocznym miejscu. Można oznaczyć poszczególne zakresy kolorami, a z pewnością „zakazane” węglowodany szybko utrwalą nam się w głowie.
No właśnie – zakazane. Czy musimy rezygnować ze wszystkiego, co posiada wysoki indeks glikemiczny? Jeżeli nie chorujemy na cukrzycę i nie musimy bezwzględnie przestrzegać ścisłej diety, okazjonalne spożycie produktu o wysokim indeksie glikemicznym nie wyrządzi nam większej krzywdy. Należy jednak dążyć do zachowania równowagi w codziennej glikemii poposiłkowej.