Hemoroidy mamy wszyscy. Należą one bowiem do fizjologicznej struktury kanału odbytu i pełnią w nim bardzo ważną funkcję – pomagają w utrzymaniu jego prawidłowej szczelności. O chorobie hemoroidalnej mówimy dopiero wówczas, gdy stają się patologicznie nabrzmiałe, zaczynają krwawić lub są objęte stanem zapalnym.
Hemoroidy – żylaki odbytu
Hemoroidy – potocznie nazywane są guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. Zmienione chorobowo podobnie jak żylaki nóg są chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi bardzo duża populacja ludzi na całym świecie. Dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym przedziale wiekowym. Z upływem lat, jednak ryzyko jej wystąpienia diametralnie rośnie ze względu na zmniejszające się, u osób starszych, napięcie mięśni.
Do głównych objawów świadczących o chorobie hemoroidalnej należy swędzenie, pieczenie, krwawienie oraz ból. Wyczuwalne są również powiększone naczynia żylne okolic odbytu. Towarzyszy im ogromny dyskomfort i trudności w siedzeniu.
Guzki krwawnicze często ,,wypadają’’ na zewnątrz. W początkowym okresie choroby zwykle samoistnie się cofają, ale na dalszym etapie mogą wymagać ręcznego umieszczenia ich na właściwym miejscu. Niektóre z nich nie dają się jednak schować i mają tendencję do obrzęków, przekrwienia oraz zakrzepów. Takie z reguły, wymagają interwencji chirurgicznej.
Metody leczenia choroby hemoroidalnej
Zaburzone hemoroidy należą do schorzeń, które można skutecznie leczyć. Dlatego też nie powinno się zwlekać z wizytą u proktologa – specjalisty w tej dziedzinie dolegliwości. Im wcześniej bowiem rozpoczęta kuracja, tym mniej inwazyjne leczenie oraz większa szansa na całkowite pozbycie się tej nieprzyjemnej przypadłości.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się terapię zachowawczą, zabiegową - metodami nieoperacyjnymi bądź chirurgiczną.
Terapia zachowawcza składa się z trzech głównych czynników: diety bogatej w błonnik, dużej aktywności fizycznej oraz środków farmakologicznych. W aptekach można zakupić, bez recepty, zarówno czopki na hemoroidy jak i różnego rodzaju żele i kremy.
Terapia zabiegowa polega na zastosowaniu metod nieoperacyjnych, do których należą między innymi: skleroterapia, krioterapia, koagulacja, laser oraz technika tzw. gumowej podwiązki.
Terapia operacyjna stosowana jest w najbardziej rozwiniętym stadium choroby i związana jest z wycięciem chirurgicznym guzków krwawniczych.
Jak skutecznie obronić się przed wystąpieniem żylaków odbytu?
W grupie największego ryzyka są przede wszystkim osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, niewłaściwie się odżywiające oraz cierpiące na częste zaparcia lub biegunki. Dlatego też, chcąc uniknąć choroby hemoroidalnej należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Oto one:
- spożywać produkty z dużą zawartością błonnika - warzywa, owoce, kasze, pieczywo razowe,
- wypijać minimum 2 litry płynów dziennie – polecam wodę, herbatki ziołowe oraz soki,
- wprowadzić do codziennych rytuałów stałą dawkę ruchu – gimnastyka, taniec, pływanie, bieganie, spacer (należ unikać długiej jazdy na rowerze),
- kontrolować wagę – większa sprzyja pojawieniu się choroby,
- zrezygnować z alkoholu, ostrych przypraw, mocnej herbaty i kawy,
- wystrzegać się produktów powodujących zaparcia – czekolada, orzechy,
- dbać o właściwą higienę intymną – w trakcie dnia warto stosować nawilżane chusteczki do higieny intymnej, które pomogą utrzymać czystość oraz świeżość przez całą dobę.
Choroba hemoroidalna należy do bardzo krępujących schorzeń, dlatego często zaczyna być leczona dopiero w momencie, kiedy przybiera ostrą i niezwykle uciążliwą formę. Myśląc o zdrowiu, proponuję wstyd zamienić na zdrowy rozsądek, a na pewno szybko i bezboleśnie pozbędziemy się niejednej dolegliwości.