Jeszcze kilka lat temu każdy, kto usłyszał o Hashimoto, był pewien, że to model japońskiego auta, a nie poważna choroba. Z biegiem lat stała się bardziej znana, a lekarze coraz szybciej i łatwiej potrafią ją rozpoznać oraz leczyć. Coraz więcej osób mówi publicznie o Hashimoto. Podpowiadamy, jakie są objawy choroby Hashimoto, na czym właściwie polega oraz jakie badania tarczycy są niezbędne do jej wykrycia.
Co to jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne, które odpowiada za nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, dlatego nazywana jest przewlekłym zapaleniem tarczycy. Powoduje ona zaburzenia układu odpornościowego oraz stan zapalny w tkankach organizmu. Najgroźniejsza jest właśnie dla tarczycy, która z czasem zaczyna wytwarzać zbyt małą ilość hormonów odpowiadających za niezakłócone działanie wszystkich komórek ciała, co skutkuje poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Niestety przyczyny Hashimoto nie zostały jeszcze dokładnie wyjaśnione i zbadane, jednak nie ulega wątpliwości, że zaburzenia te związane są z chorobami dziedziczonymi genetycznie. Na rozwój choroby wpływ może mieć także nadmierny stres. Natomiast jedno jest pewne – przyczyną Hashimoto nie są infekcje ani inne czynniki zakaźne.
Objawy Hashimoto
Objawy Hashimoto w początkowej fazie choroby są w ogóle niezauważalne. Osoba chora nie jest w stanie stwierdzić dyskomfortu czy gorszego samopoczucia, nawet wyniki badań nie są jednoznaczną odpowiedzią. Choroba postępuje niejako w utajeniu do momentu, aż objawy staną się nad wyraz zauważalne, a stan zdrowia znacznie się pogorszy.
Po czym poznać Hashimoto? To nietypowe przybieranie na wadze lub niemożność schudnięcia, mimo stosowania dobrych diet redukcyjnych. Wśród objawów Hashimoto wymienia się także ogólne złe samopoczucie, częste przeziębienia i przemęczenie, stany depresyjne oraz zmienność nastrojów. Ponadto naszą uwagę powinien zwrócić fakt złej kondycji włosów, skóry i paznokci. To także bóle stawów i mięśni, których nie można uzasadnić obiektywnie. Niezbędne badania powinny przeprowadzić również kobiety, które mają trudności z zajściem w ciążę.
Badania hormonów tarczycy
Osoby, podejrzewające u siebie chorobę Hashimoto, powinny regularnie badać hormony tarczycy. Co oznacza regularność? Nie wystarczy jedno badanie, by wykluczyć chorobę. Należy przeprowadzać je co kilka lat (3-5), aby sprawdzać ewentualne zmiany i wahania w gospodarce hormonalnej organizmu. Wśród najważniejszych badań jest kontrola hormonu tarczycy (TSH), antyciał (aTPO i TPO) oraz badanie FT3 i FT4.
Poza badaniem hormonalnym, ważne jest USG tarczycy, które wykaże, że gruczoł ten ma właściwy rozmiar oraz czy nie urósł na niej jakiś guz, związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.