Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył tego nieprzyjemnego stanu jakim jest gorączka. Jej wzrost, do pewnego poziomu, wpływa pozytywnie na organizm, ale po jego przekroczeniu może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego też, obowiązkowo w każdym domu powinien znajdować się termometr, umożliwiający jej stałe kontrolowanie.
Dlaczego gorączkujemy?
Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu na atakujące go bakterie i wirusy oraz pojawiające się stany zapalne. Umiarkowana gorączka jest sprzymierzeńcem organizmu, ponieważ przyspiesza przemianę materii przez co pobudza tworzenie przeciwciał odpornościowych. Bardzo niebezpieczna jest natomiast wysoka gorączka - powyżej 41 stopni. Zaburza bowiem prawidłowe funkcjonowanie mózgu i może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia białek w komórkach nerwowych.
Gorączka stanowi ogromne zagrożenie dla małych dzieci, ponieważ mają mniejszą sprawność układu termoregulacyjnego. Dlatego powinniśmy zachować dużą czujność nawet przy niewielkiej gorączce, a w przypadku pojawienia się 38 stopni koniecznie zbijać temperaturę i udać się natychmiast do lekarza. Na rynku dostępna jest szeroka gama leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla maluszków – głównie w postaci owocowych syropów oraz czopków.
Podwyższona temperatura nie zawsze oznacza chorobę
Prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka określana jest na 36,6 stopni. Tak na prawdę jest to wartość średnia, ponieważ w ciągu doby ulega ona wahaniom. Rano zwykle jest niższa, a po południu może osiągać nawet 37,2 stopni. Wynika to między innymi z większej ekspozycji organizmu na działanie ciepła oraz formy aktywności w trakcie dnia.
Podwyższona ciepłota ciała występuje także po wysiłku fizycznym, posiłku oraz towarzyszy kobietom w czasie owulacji i ciąży. Nie oznacza ona wówczas żadnego stanu chorobowego.
Temperaturę pomiędzy 37 - 38 stopni uznaje się za stan podgorączkowy, a powyżej 38 stopni już za gorączkę. Mierząc temperaturę pamiętajmy o jej prawidłowym odczycie. Jeżeli dokonujemy pomiaru przez odbyt (dotyczy głównie niemowlaków) lub przez ucho należy pomniejszyć jej wynik o 5 kresek.
Domowe sposoby na gorączkę
Zamiast od razu sięgać po leki, warto najpierw wypróbować domowe metody obniżania temperatury. Sprawdzają się one szczególnie przy małej lub umiarkowanej gorączce.
Przede wszystkim zacznijmy od zimnych okładów na czoło i kark. Można do tego wykorzystać zwykły, namoczony w wodzie ręcznik lub użyć gotowego kompresu żelowego. Jeżeli mamy jeszcze dość siły polecam kąpiel w letniej wodzie, która delikatnie schłodzi całe ciało.
Niezastąpione w obniżaniu temperatury są herbatki ziołowe z czarnego bzu, lipy, kory wierzby oraz malin. Oczywiście, tradycyjna herbata z cytryną i miodem również doskonale się sprawdzi. Jedna tylko uwaga – nie wolno wkładać miodu do wrzącego napoju, ponieważ traci swoje cenne wartości odżywcze i witaminy.
Bardzo skuteczne, a rzadko wykorzystywane, są okłady z surowej cebuli na stopach. Najlepiej zrobić je leżąc w łóżku umieszczając plastry cebuli w skarpetkach.
Zwykle gorączce towarzyszy nadmierna potliwość. Należy więc na bieżąco zmieniać wilgotną piżamę, a nawet pościel. Pamiętajmy również o ciągłym uzupełnianiu płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
Gorączka jest pozytywnym objawem w trakcie choroby pod warunkiem, że nie jest za wysoka i na bieżąco ją sprawdzamy.