Raz mówią nam, że jajka są niezdrowe, raz, że trzeba koniecznie je jeść. Można się w tym jajecznym zamęcie pogubić. Jaka jest prawda? Opisujemy oddziaływanie jajek na nasze zdrowie oraz przedstawiamy fakty i mity ich dotyczące.
Witaminy i minerały zawarte w jajkach
Jajka zawierają wiele witamin i minerałów, które pomagają dbać o nasze zdrowie i uzupełniają dzienne zapotrzebowanie na te składniki. Przede wszystkim jajka są bogate w witaminę A, E, D, K oraz witaminy z grupy B – B2, B12 i kwas pantotenowy. Jeśli chodzi o minerały to w jajkach znaleźć możemy w szczególności fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, cynk, miedź oraz selen. Poza tą całą paletą zdrowych substancji w jajku zawarty jest także beta-karoten, czyli antyutleniacz chroniący skórę przed zgubnym działaniem promieniowania słonecznego. Nie można także zapominać o luteinie, która świetnie wspomaga wzrok (szczególnie osób pracujących długi czas przed monitorem komputera lub w pomieszczeniach oświetlanych wyłącznie sztucznym światłem) oraz jest doskonałym przeciwutleniaczem.
Mało popularnym składnikiem jajek jest również cholina – składnik odżywczy będący budulcem błony komórkowej. Jego obecność w diecie gwarantuje sprawną pracę układu nerwowego, nerek, wątroby oraz wspomaga metabolizm tłuszczów.
Ponadto jajka zawierają tak zwane wzorcowe białko, czyli takie, które nasz organizm przyswaja bardzo łatwo. Jest ono pełnowartościowe i dzięki swojej postaci zostało wyznacznikiem wzoru zawartości białka w innych produktach.
Jajka a cholesterol
Szczególnie często podnoszonym argumentem przeciwko spożywaniu dużej ilości jajek jest cholesterol zawarty w żółtku. Cholesterol w znacznym stopniu przyczynia się do zachorowań na miażdżycę, nadciśnienie oraz inne choroby układu krążenia. Jednak najnowsze badania udowodniły, że zawartość cholesterolu w jajku nie jest tak wysoka, jak powszechnie sądzono – to około 200mg na 2 średniej wielkości jajka.
Cholesterol zawarty w jajku jest rozbijany przez inny jego składnik – lecytynę, co powoduje, że nie jest tak groźny dla naszego organizmu. A dodatkowo doskonała proporcja tłuszczów nasyconych i nienasyconych w jajku korzystnie wpływa na układ krwionośny, a także działanie wątroby regulującej poziom cholesterolu we krwi.
Jajka a dieta
Jajka są wprost wymarzonym produktem spożywczym dla osób będących na diecie odchudzającej. Zawarty w nich wapń powoduje lepszą gospodarkę tłuszczami w organizmie oraz korzystnie wpływa na ogólny metabolizm. Natomiast duża ilość białka daje uczucie sytości i zaspokaja apetyt na dłużej. Jajka są także niskokaloryczne – jedno jajko to około 75kcal.
Ile jajek dziennie można zjeść? Jak wszystko, również ilość zjadanych dziennie jajek trzeba ograniczyć rozsądkiem. Przyjmuje się, że w ciągu dnia można zjeść maksymalnie 2 jajka (a 10 w ciągu tygodnia). Warto kupować dobre jajka ekologiczne lub z wolnego chowu – to te, które oznaczone są cyfrą 0 lub 1 w pieczęci na skorupce.