Etyka wkracza do branży kosmetycznej wielkimi krokami. Dzieje się tak na pozytywnej fali trendu bycia przyjaznym środowisku w każdym aspekcie życia. Dzięki temu mamy do wyboru wegańskie kosmetyki, apteczne specyfiki powstałe na bazie ekologicznych upraw oraz kremy, które nie były testowane na zwierzętach. Zobacz, jakie marki spełniają standardy bycia eko i od dziś bądź jeszcze bliżej natury.
Wegańskie kosmetyki, czyli jakie?
Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na to, co je, ale także na to, by na co dzień dokonywać wyborów przyjaznych naturze oraz zwierzętom. To już nie tylko rezygnacja z mięsa. Obecnie coraz więcej konsumentów poszukuje kosmetyków, które nie posiadają w składzie produktów odzwierzęcych oraz nie były nigdy testowane na naszych braciach mniejszych. Jednak etyka to nie jedyny powód, dla którego warto sięgać po wegańskie kosmetyki. Takie środki do pielęgnacji wielokrotnie mają krótsze terminy przydatności do użycia, jednak nie zawierają konserwantów, dzięki czemu lepiej działają na skórę, nie uczulają i są łagodniejsze. Wady? Niestety, bardzo często kosmetyki oznaczone wegańskim certyfikatem nie należą do najtańszych – w porównaniu do ich odpowiedników, w których stosowana są składniki pochodzenia zwierzęcego. Ponadto wege kosmetyki nie są tak łatwo dostępne w każdej drogerii i często, by znaleźć odpowiedni dla nas, trzeba trochę się naszukać lub po prostu zaopatrywać się w sklepach internetowych.
Jak rozpoznać kosmetyki, które są przyjazne zwierzętom? Najważniejsze są informacje na opakowaniu – informacje o certyfikatach wymaganych przez organizacje przyjazne zwierzętom, które certyfikują produkty. Przede wszystkim jest to oznaczenie w postaci grafiki ze słonecznikiem i napisem Vege (często stosowane także do artykułów spożywczych, nie tylko kosmetyków czy środków czystości). Drugie oznaczenie, któremu możemy zaufać, to logo z królikiem i napisem „Cruelty Free and Vegetarian”. Gdy zobaczymy takie grafiki na produkcie, możemy być pewni, że nie był testowany na zwierzętach oraz że nie zawiera żadnych produktów odzwierzęcych.
Jakie składniki odzwierzęce są wykorzystywane w kosmetykach? To przede wszystkim substancje otrzymywane z ciała zwierząt, jak na przykład tłuszcz, białko, włosy, ale i produkty wytworzone przez zwierzęta, czyli mleko, miód, a nawet lanolina. Jeśli zależy nam na wyborze wegańskich kosmetyków, powinniśmy uważnie przejrzeć skład produktu. Nie może być w nim takich substancji, jak keratyna, kolagen, elastyna, ambra, piżmo, jedwab czy chitozan (uzyskuje się go z pancerzy skorupiaków), a nawet bardzo popularna witamina A. To składniki, które pozytywnie wpływają na wchłanianie produktów, ich konsystencję oraz zapach, jednak pozyskiwane są od zwierząt. Kosmetyki wege zamiast tego zawierają wiele naturalnych, roślinnych substancji, które świetnie zastępują te odzwierzęce. Szukajmy przede wszystkim wyciągów z bogatych roślin, między innymi z awokado, aloesu, alg czy rumianku.
Ekologiczne i naturalne kosmetyki
Na rynku kosmetycznym rośnie gama nie tylko produktów wegańskich, ale także ekologicznych i naturalnych (trzeba wiedzieć, że nie każdy kosmetyk niezawierający produktów odzwierzęcych jest jednocześnie kosmetykiem ekologicznym).
Kosmetyk ekologiczny i naturalny, czyli jaki? W dużym uproszczeniu mówi się wtedy o produktach, które w całym procesie produkcji są przyjazne środowisku. Chodzi tu przede wszystkim o korzystanie ze składników, które pochodzą ze źródeł naturalnych i odnawialnych. Ponadto kosmetyki nie zawierają sztucznych substancji i takich, które są niebezpieczne dla środowiska, w tym w szczególności takich półproduktów, jak parabeny, silikony, produktów GMO, syntetycznych zapachów oraz nanocząsteczek. Opakowania kosmetyków wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu, nadają się do powtórnego wykorzystania w procesie odnawiania lub ulegają biodegradacji. Co ważne, ekologiczne kosmetyki nie zawierają wyłącznie składników pochodzących z roślin czy minerałów. Producenci mogą wykorzystywać półprodukty odzwierzęce, o ile proces pozyskiwania składnika został przeprowadzony bez szkody dla zwierząt. Jeśli chodzi o skład roślinny kosmetyków ekologicznych, zasługują one na taką nazwę jedynie wtedy, gdy część wykorzystanych do produkcji roślin pochodzi z certyfikowanych, ekologicznych upraw – jaka część, prawo nie definiuje tego w sposób konkretny. Może być to 5 procent, ale równie dobrze 95 procent całego składu produktu.
Co zatem konkretnie zawierają kosmetyki, które mogą pochwalić się mianem naturalnych? Ważna jest rola konserwantów, które muszą być naturalne lub zgodne z naturalnymi: kwas salicylowy, kwas benzoesowy, kwas sorbowy oraz alkohol benzylowy to najpopularniejsze z nich. Może nie brzmią bardzo naturalnie, ale trzeba pamiętać, że chemia to w dużej części nauka o przyrodzie. Jakich składników szukać w kosmetykach naturalnych? Tych, które znamy z natury i bardzo często kojarzą się nam z kuchnią! Producenci chętnie wykorzystują wszelkie półprodukty związane z miodem (wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis), sam miód, mleko, lanolinę, glinki, algi oraz olejki eteryczne pozyskiwane z różnorodnych roślin. Znajdą się tam estry pochodzenia naturalnego, minerały, guma ksantanowa, skrobia oraz celuloza. Do barwienia produktów naturalnych używa się wyłącznie barwników, które znane są z pół i łąk. Jest i bardzo wiele, jednak wskazówka dla nas powinno być oznaczenie na produkcie zawiązane z symbolami CI 75100 – CI 77947.
Podobnie jak w przypadku wegańskich kosmetyków, również ekologiczne mogą uzyskać różnorodne certyfikaty poświadczające ich „ekologiczność”. Jakie to certyfikaty? Najbardziej popularnym oznaczeniem, jakie możemy zauważyć na produktach jest Ecocert – to prosta grafika, w której owalny kształt wpisane jest słowo Ecocert. Kolejna możliwość oznaczenia, którą od czasu do czasu możemy znaleźć na kosmetykach, to certyfikat Demeter. Jest to zielono-pomarańczowe lub tylko zielone logo, w którym odnajdziemy nie tylko nazwę Demeter, ale także symbol nieskończoności wpisany w prostą grafikę człowieka. W zasadzie to w polskich warunkach powinniśmy szukać właśnie tych dwóch oznaczeń – wszystkie inne bardzo często są grafikami przygotowanymi przez producentów danych produktów, którym zależy na tym, aby klienci uznali ich produkt za eko czy bio. Nie zawsze jest to uczciwe, ponieważ postępują tak firmy, które nie uzyskały w certyfikatu na normalnych zasadach bądź nie mają na to odpowiednich środków. Nieunormowana regulacja prawna pozwala na takie praktyki i prowadzi często do tego, że klienci nie mogą się odnaleźć w świecie oznaczeń produktów.
Wiele osób zarzuca kosmetykom naturalnym, że nie są tak skuteczne, jak te zawierające substancje przygotowane przez chemików w laboratoriach z nowoczesnych składników. To prawda, że sztuczne nośniki substancji odżywczych działają szybciej, ale niekoniecznie skuteczniej. Bardzo często uczulają, powodują podrażnienia i nie zawsze przynoszą długotrwały, zadowalający efekt. Natomiast kosmetyki naturalne są napakowane dużą ilością składników odżywczych, powodujących, że skóra lepiej je wchłania, a to, że pochodzą z bliskich naturze źródeł powoduje, że skuteczniej pokonują barierę skóry i wnikają głębiej. W kosmetykach naturalnych woda zastępowana jest zazwyczaj różnego typu hydrolatami, czyli wodami kwiatowymi, które działają znacznie lepiej niż woda – jednocześnie nawilżają, tonizują i łagodzą podrażnienia powstałe na powierzchni skóry. Poprzez to, że takie kosmetyki bazują wyłącznie na naturalnych składnikach, trzeba wziąć pod uwagę to, że najczęściej mają krótsze terminy przydatności.
Niestety kosmetyki eko i naturalne to zazwyczaj droższa produkcja i składniki, a co z tym się wiąże – wyższa cena finalna dla klientów. Często ceny windowane są w górę, ponieważ niewątpliwie trwa moda na bycie ekologicznym i bliżej natury, a producenci bardzo chcą wykorzystać ten trend. Poniżej rekomendujemy kilka marek, które zasługują na uwagę osób zainteresowanych naturalnymi kosmetykami oraz tymi, które nie zawierają składników odzwierzęcych.
Kosmetyki marki Vianek
Vianek to polska firma, która produkuje kosmetyki w oparciu o naturalne ekstrakty. W ofercie są środki zarówno dla młodszych kobiet, jak i tych bardziej dojrzałych. Kosmetyki naturalne Vianek zawierają wyciągi z polskich ziół i kwiatów uprawianych ekologicznie: rumianku, liści mięty, melisy, mniszka lekarskiego oraz olejku lawendowego. W składzie można także znaleźć m.in. wyciągi z malin, czerwonych porzeczek, gruszek, jabłek oraz wiśni. Produkty nie są testowane na zwierzętach, nie stosują też żadnych substancji pochodzących z martwych zwierząt. A opakowania kosmetyków wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu bądź przeznaczonych do powtórnego przetworzenia.
Kosmetyki marki Alterra
Alterra to kosmetyki, które można kupić jedynie w sieci drogerii Rossman. To marka stworzona dla osób, które szukają naturalnych składów produktów bez sztucznych barwników i substancji zapachowych oraz bez silikonów, parafiny i innych produktów ropopochodnych. Kosmetyki te nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają składników odzwierzęcych. Ich dużą zaletą jest także bardzo rozbudowana gama produktów – od szamponów, balsamów do ciała po kremy do twarzy i dezodoranty. Łącznie prawie 180 różnorodnych kosmetyków, które niewiele kosztują.
Kosmetyki Be Organic
Kolejną marką, jaką możemy polecić, jest firma Be Organic. Kosmetyki te zawierają certyfikowane naturalne oleje, znane ze swoich wyjątkowych właściwości odżywczych, i roślinne substancje tradycyjnie stosowane w łagodzeniu problemów skórnych, bezpieczne dla skóry wrażliwej i alergicznej. W składzie, zależnie od serii kosmetyków, można znaleźć między innymi: miłorząb japoński, szałwia muszkatołowa, olej arganowy, słonecznik, bambus, olej makadamia, masło kakaowe, jagody goi, acai, a także olej kokosowy. Za to nie zawierają składników syntetycznych, substancji pochodzenia zwierzęcego ani nie były testowane na zwierzętach. Ważne jest także to, że kosmetyki marki Be Organic pakowane są w opakowania, które ulegają biodegradacji.