W natłoku różnych nowinek technicznych gubimy się, co tak naprawdę jest dla nas najlepsze. Tradycyjna szczoteczka do zębów czy też elektryczna? Z badań prowadzonych przez instytuty stomatologiczne wynika, że szczoteczka elektryczna daje znacznie większe efekty czyszczące i bakteriobójcze niż tradycyjna.
Jaką szczoteczkę wybrać? Co doradzają eksperci?
Zewsząd atakują nas reklamy nakłaniające do zakupu ‘’cudotwórczych’’ produktów, dzięki którym będziemy młodsi, zdrowsi i piękniejsi. Czy aby na pewno? W przypadku zdrowia warto posłuchać ekspertów, którzy wskażą właściwe postępowanie i pomogą dobrać odpowiedni artykuł.
Zdaniem dentystów szczoteczka elektryczna, ze względu na swoją innowacyjną konstrukcję i technologię, umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz skuteczniej usuwa płytkę nazębną. Szczególnie tę nagromadzoną wzdłuż linii dziąseł i w przestrzeni międzyzębowej.
Manualną szczoteczką nie jesteśmy w stanie wykonać kilku tysięcy obrotów. Takie możliwości daje nam natomiast elektryczna, która wykonuje nawet do 8 800 ruchów rotacyjnych na minutę, a pulsacyjnych (tylko odpowiednie modele) aż do 40 000 na minutę.
Dodatkową zaletę stanowią różne tryby szczotkowania, które ustawiamy wedle własnych potrzeb, a także wymienne końcówki. Ciekawą ofertę stanowią końcówki polerujące, które poprzez usuwanie przebarwień powodują, że nasze zęby stają się bielsze i bardziej błyszczące. Może jest to dobra alternatywa do zabiegów wybielania zębów? ;)
Czy wszystkich stać na szczoteczkę elektryczną?
Uważam, że większość osób tak. W zależności od marki, modelu oraz zastosowanych w szczoteczce technologii, cena kształtuje się od kilkudziesięciu do tysiąca złotych. Co prawda nie jest to koszt jednorazowy, gdyż co trzy miesiące należy wymieniać główki szczoteczek, ale i tak uważam, że jest to koszt do udźwignięcia w przeciętnym budżecie domowym.
Wybierając szczoteczkę musimy kierować się przede wszystkim funkcjami, które posiada, a które są konkretnie dla nas bardzo istotne.
Dostępne na rynku szczoteczki elektryczne wyposażone są w między innymi w:
- liczne tryby szczotkowania, w tym wyspecjalizowane w szczotkowaniu zębów wrażliwych, wybielaniu zębów lub masowaniem dziąseł,
- czujniki nacisku sygnalizujące zbyt mocne szczotkowanie,
- zegary rejestrujące długość szczotkowania,
- cyfrowe wskaźniki przypominające o wymianie główki szczoteczki,
- technologię czyszczenia oscylacyjną, obrotową, obrotowo-pulsacyjną lub soniczną,
- różnorodną gamę wymiennych główek szczoteczek,
- dodatkowe akcesoria, takie jak: łazienkowe pojemniki do przechowywania szczoteczek lub podróżne ładowarki.
Jak widać powyżej, asortyment jest bardzo różnorodny i bogaty, także każdy może wybrać dla siebie coś ciekawego i zaspokajającego jego indywidualne potrzeby.
Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych?
Tak, oczywiście. Jednak powinny to być dzieci mające więcej niż trzy lata. Szczoteczki dla dzieci wyposażone są w wyjątkowo miękkie włókna, dbające o delikatne czyszczenie zębów i dziąseł, oraz ergonomiczny uchwyt ułatwiający trzymanie.
Atrakcję dla dzieci oraz zachętę do mycia zębów stanowi również wbudowany muzyczny czasomierz, który informuje o czasie szczotkowania zębów.
Z własnego doświadczenia bardzo polecam zakup szczoteczki elektrycznej, nawet takiej z najniższej półki cenowej. Od kiedy zrezygnowałam, za namową mojego dentysty, z tradycyjnej szczoteczki, odczucie czystych zębów jest nieporównywalne. Dodatkowo nie wydaję już pieniędzy na usuwanie kamienia nazębnego, a moje zęby są zdrowe!