Musisz zrobić wyniki z krwi lub moczu, jednak nie po drodze Ci do laboratorium? Sprawdź, które badania możesz wykonać w domowym zaciszu!
Płodność i ciąża
Pierwszym krokiem większości pań planujących ciążę jest wyznaczenie dni płodnych lub obserwacja w tym celu cyklu miesiączkowego. W sytuacji, gdy menstruacja nie pojawia się u kobiety w regularnych odstępach (niekoniecznie książkowych, dwudziestoośmiodniowych), może pojawić się trudność z wyznaczeniem daty owulacji, czyli momentu, w którym prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Tu z pomocą przychodzi domowy test owulacyjny, badający poziom hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Jego obecność w badaniu świadczy o tym, że owulacja pojawi się w ciągu 24 – 40 godzin.
Testy ciążowe to z pewnością najpopularniejsze testy wykonywane w domu. Łatwo dostępne i szybkie, są również wiarygodne – jeżeli ściśle stosujemy się do załączonej instrukcji użycia, może to być nawet 99%. Ich działanie opiera się na wykryciu bądź nie w organizmie kobiety najwcześniej pojawiającego się hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jeżeli w tak ważnej kwestii nie mamy zaufania do domowego testu, możemy badanie beta hCG wykonać z krwi pobranej w laboratorium, bądź poczekać na moment, w którym ciążę będzie mógł potwierdzić lekarz podczas badania palpacyjnego lub usg.
Bakterie, glukoza i cała reszta
Zamiast z samego rana pędzić do laboratorium z pojemniczkiem wypełnionym moczem, jego podstawową analizę możemy wykonać za pomocą domowego testu. Wykrywa on podstawowe parametry, takie jak ciężar właściwy, bilirubina, glukoza, ketony, krew, białko, urobilinogen, azotyny, leukocyty, pH.
Domowe testy diagnostyczne, które znajdziemy w aptekach, opierają się przede wszystkim na próbkach moczu, jednak nie jest to jedyna opcja. Dzięki pobraniu niewielkiej ilości krwi z palca, możemy oznaczyć poziom glukozy we krwi. W warunkach domowych możliwy jest także do przeprowadzenia test na obecności krwi utajonej w kale, którego wiele osób niepotrzebnie się krępuje. Panie zmagające się z nawracającymi infekcjami intymnymi mogą natomiast zbadać za pomocą domowego testu poziomu pH pochwy.
Test na nietolerancje pokarmowe
O ile proste domowe testy diagnostyczne to wydatek rzędu kilku – kilkunastu złotych, testy na nietolerancje pokarmowe, które możemy przeprowadzić samodzielnie to badanie dość specjalistyczne i… drogie (kilkaset złotych). Dzięki niemu możemy jednak przetestować odpowiedzi naszego organizmu na wiele produktów z poszczególnych grup (zboża, warzywa, mięsa, owoce).
Badanie należy przeprowadzać ściśle według instrukcji. Jego wynik najlepiej skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.