Ból gardła to zazwyczaj objaw poważniejszej choroby – przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia krtani, przemęczania głosu czy chociażby zaniedbania higieny gardła. Może on przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, nie mówiąc już o tym, jaki dyskomfort powoduje. Trzeba szybko i skutecznie z nim walczyć!
Płukanki wspomagające leczenie bólu gardła
Najlepszym sposobem na wyleczenie gardła z bólu, bakterii czy wirusów jest częste płukanie. Oczywiście nie samą wodą! Doskonale z bólem radzą sobie płukanki ziołowe: szałwia, rumianek, babka lancetowata, tymianek oraz majeranek. Łyżkę ziół należy zalać wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia na 15 minut (pod przykryciem). Gotową płukankę trzeba lekko przestudzić i płukać gardło kilka razy dziennie, nie połykając płynu.
Jednak nie tylko zioła świetnie nadają się do płukania bolącego gardła. Sprawdzi się także sól (polecamy szczególnie morską i himalajską) lub soda oczyszczona, które rozpuszcza się w ½ szklanki wody. Taką mieszkanką należy płukać gardło kilka razy dziennie, oczywiście nie przełykając jej.
Inhalacje na ból gardła
Na nieznośny ból gardła mogą pomóc także inhalacje. Woda pochodząca z pary wodnej nawilży gardło, a jednocześnie pozwoli oczyścić zatoki i nos, które najczęściej towarzyszą infekcji gardła. Domowa inhalacja polega na zagotowaniu wody i wdychaniu pary z nachyloną głową pod ręcznikiem. Do wody można dodać kilka kropel olejków, które nawilżają, działają antybakteryjnie i antyseptycznie – olejek lawendowy oraz metolowy.
Doskonale sprawdzają się także gotowe inhalatory, które można kupić w aptekach. Świetnie nadają się do inhalacji dla najmłodszych, którym ciężko jest wytrzymać dłużej nad parującym garnkiem. Często dołączona jest do nich specjalna sól fizjologiczna, idealna do procesu inhalacji.
Małe, a działa – inne sposoby na ból gardła
W czasie każdej infekcji bardzo ważne jest przyjmowanie duże ilości płynów, również w trakcie zapalenia gardła. Pomoże herbata z miodem i cytryną, zielona herbata, napar z czystka oraz zwykła woda mineralna. Należy także przyjmować witaminę C – najlepsza jest witamina C1000 z największą dawką tej witaminy na rynku.
W czasie, gdy nasze gardło boli, należy także unikać palenia papierosów, picia alkoholu oraz spożywania ostro doprawionych i gorących posiłków. Nie musimy za to unikać ulubionych lodów!
Pamiętajcie także o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywacie. Suche powietrze może prowadzić do wysuszania śluzówki, a co za tym idzie, do infekcji w jamie ustnej i gardle.