Bezsenność ma różne oblicza. To nie tylko problem z zaśnięciem, ale także wczesne wybudzanie się ze snu, krótki, urywany sen czy zła jego jakość. Już dawno bezsenność została sklasyfikowana jako choroba, a cierpi na nią coraz więcej Polaków (nawet 1/3!). Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, sprawdź, jak możesz sobie poradzić z bezsennością domowymi sposobami.
Bezsenność – przyczyny i objawy
Powodów bezsenności może być naprawdę wiele. Wśród najczęstszych wymienia się przede wszystkim stres, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niekomfortowe warunki snu, brak wyciszenia przed snem (a nawet podejmowanie pobudzających aktywności czy stosowanie środków o takim działaniu), brak regularności w porach chodzenia spać (dotyczy szczególnie osób wykonujących pracę zmianową) oraz drzemki w ciągu dnia.
Warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia, aby określić, co może powodować bezsenność. A jest ona tylko pozornie błahym schorzeniem. Długotrwały brak snu może doprowadzić do pogorszenia jakości życia, ciągłego odczuwania zmęczenia w trakcie dnia, problemów z koncentracją, a ponadto naszemu organizmowi brak okazji do prawidłowej regeneracji.
Co robić, a czego nie przed snem?
O ile wysiłek fizyczny jest pożądany w walce z bezsennością, należy go bezwzględnie unikać wieczorem lub przed samym kładzeniem się do łóżka. Nie pomoże w zaśnięciu także spożywanie alkoholu lub innych środków odurzających, które może i przywołają senność, ale z pewnością pogorszą jakość snu i rano ciągle będziemy odczuwali zmęczenie. Nie warto najadać się na noc, ponieważ pełny żołądek z pewnością oddali sen. Naukowcy dowodzą, że ostatni posiłek należy zjeść do 3 godzin przed planowanym pójściem do łóżka.
A co może pomóc? Z pewnością relaksująca kąpiel w wannie, wieczorne wietrzenie pokoju, w którym zasypiamy, oraz czytanie książek lub słuchanie uspokajającej muzyki. Ustalmy też stałą porę chodzenia spać i bezwzględnie się jej trzymajmy, aby przyzwyczaić organizm do regularności. Koniecznie zrezygnujmy z drzemek w ciągu dnia.
Substancje wspomagające dobry sen
Przyroda i natura wychodzą nam naprzeciw i umożliwiają naturalne wspomaganie zasypiania. Osoby cierpiące na bezsenność powinny pić wieczorem ziołową herbatkę z chmielu, rumianku, lawendy, głogu, waleriany, kozłka lekarskiego lub melisy. To naturalnie działające zioła, które nie uzależniają, a wykazują silne działania uspokajające i wyciszające.
Świetnie sprawdza się także kubek ciepłego mleka z miodem, sok z wiśni, dwie kostki ciemnej czekolady czy mały kawałek białego sera.
Pamiętaj, że jeśli domowe sposoby nie pomogły, a Ty odczuwasz ciągłe przemęczenie spowodowane bezsennością, należy koniecznie udać się do lekarza. Zleci serię badań, które znajdą przyczynę Twojej choroby, a także przepisze odpowiednie leki wspomagające zasypanie (np. zawierające melatoninę, L-trypofan lub 5-hydroksytrypofan).