Nie każdy cholesterol jest zły, jednak osoby z podejrzeniem podwyższonego cholesterolu lub znajdujące się w grupie ryzyka (obciążone genetycznie, otyłe, po 30. roku życia, palące papierosy) powinny regularnie się badać, by mieć go pod kontrolą. Podwyższony poziom cholesterolu prowadzi bowiem do poważnych problemów z układem krążenia.
Czym jest zły cholesterol?
Zły cholesterol to cholesterol LDL, odpowiedzialny za transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Dlaczego nazywany jest złym cholesterolem? Ponieważ zbyt wysoki jego poziom prowadzi do powstawania blaszki miażdżycowej, odkładającej się na ściankach naczyń krwionośnych, co skutkuje w najgorszych przypadkach miażdżycą, chorobą wieńcową, udarem mózgu, a nawet zawałem serca.
Dlatego tak ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu – wystarczą badania diagnostyczne krwi, zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu. Poniżej prezentujemy normy cholesterolu:
- norma < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
- poziom podwyższony 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
- poziom znacznie podwyższony > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).
Kontrolowanie poziomu cholesterolu
Najważniejsza w profilaktyce oraz leczeniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu jest odpowiednia dieta, eliminująca niektóre produkty, zawierające zbyt dużą zawartość cholesterolu właśnie. Należy zrezygnować bądź znacząco unikać potraw kryjących dużo tłuszczu i cukru. Warto postawić zatem na warzywa i owoce bogate w błonnik pokarmowy, produkty zbożowe, pełnoziarniste pieczywo i makaron, a także dania mało przetworzone. Wraz z pożywieniem należy dostarczyć również sporą dawkę witaminy C, pozytywnie wpływającej na stan naczyń krwionośnych (jej doskonałym źródłem są kiszonki).
Poza dietą warto zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Wystarczyć mogą same spacery, ale dla lepszego samopoczucia polecamy też jazdę na rowerze, bieganie, pływanie. Bardzo często konieczna jest także farmakoterapia, ale powinna być dobrana indywidualnie – zgodnie z potrzebami chorego oraz z rodzajem frakcji cholesterolu.
Dobry cholesterol też istnieje!
Dobry cholesterol jest w części wytwarzany przez nasz organizm (w wątrobie), ale też możemy przyjmować go wraz z pożywieniem. Znajdziemy go przede wszystkim w zdrowych tłuszczach pochodzących z tłustych ryb morskich, orzechów, nasion oraz w oliwie z oliwek czy oleju wiesiołkowym.
Dlaczego jest taki ważny? Dobry cholesterol odpowiada za wytwarzanie witaminy D, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, uczestniczy w gospodarce hormonalnej, a także bierze udział w metabolizmie, przyspieszając trawienie.
Na utrzymanie równowagi cholesterolu w organizmie wpływa dobrze spokojne życie, czyli unikanie stresu, przepracowania oraz używek (alkoholu, papierosów).