Czy zdarza Ci się zapominać o ważnych wydarzeniach, urodzinach, a czasem nie możesz przypomnieć sobie własnego numeru telefonu? A może masz problemy ze skupieniem w pracy, podczas nauki czy czytania książek? To niezawodny znak, że Twoja koncentracja oraz pamięć potrzebują wsparcia – nie tylko w postaci odpowiednich ćwiczeń czy diety, ale także odpowiednich suplementów, poprawiających działanie układu nerwowego. Poniżej niezawodne sposoby i najlepsze suplementy z apteki.
Kilka przydatnych ćwiczeń dla pamięci
W dobie telefonów komórkowych z automatyczną listą kontaktów, kalendarzy w aplikacjach i podręcznych skrzynek mailowych, coraz gorzej ma się nasza pamięć. Nie ma bowiem zbyt wielu okazji do wysiłku i ćwiczeń, więc staje się leniwa do tego stopnia, że wielu z nas nie potrafi z pamięci podać nawet własnego numeru telefonu, a wszelkie hasła i kody musimy zapisywać na kartkach. Niestety, tak zaniedbana pamięć może okazać się przyczyną poważnych chorób w przyszłości – to między innym Alzheimer, który w wieku starczym jest bardzo groźny. Z tego powodu już w młodym wieku warto zadbać o swoją pamięć, by cieszyć się jasnością umysłu przez wiele, wiele lat. Jak to zrobić? Po pierwsze należy koncentrację ćwiczyć – i nie chodzi tu o skomplikowane procesy czy zasady, a jedynie o proste ćwiczenia, które możemy wykonać w domu i pracy. Poniżej zestaw najciekawszych i najprostszych z nich – w sam raz dla zapracowanych.
Źródło zdjęcia; Depositphotos.com
- Szufladki – wyobraź sobie, że Twój mózg i pamięć działają niczym szuflady w ogromnej szafie. Ważne informacje zachowuj w tych szufladach, a kiedy będziesz ich potrzebował – wystarczy odnaleźć właściwe miejsce z zapisaną wiadomością. Ważne jest, by szuflady te wyglądały różnie (mogą na przykład różnić się kolorem lub uchwytem do otwierania). Gdy zapisujemy w nich jakąś wiedzę, musimy wyobrażać sobie proces wkładania do szuflady tej informacji. Dzięki takiej wizualizacji bardzo łatwo sięgniemy po tę wiedzę w przyszłości, a takie ćwiczenie dodatkowo wpłynie na wydajność naszej pamięci. To naprawdę działa!
- Skojarzenia – to kolejny doskonały sposób na poprawę koncentracji i ułatwienie sobie zapamiętywania każdej informacji. Dzięki nim zaczniemy „mieć” więcej w głowie, niepotrzebne okażą się kolejne notesy czy terminarze. Zapamiętywanie przy pomocy skojarzeń jest wyjątkowo proste, ponieważ bazuje na naszych indywidualnych cechach i doświadczeniach. Powinniśmy ważne informacje kojarzyć z czymś, co znamy, szukać podobieństw i łączących różne elementy wiedzy. Może być to skojarzenie jakiejś liczby z konkretną osobą, wydarzeniem, przedmiotem, a ułożone w takiej sekwencji kilka liczb stworzy proste do odgadnięcia dla nas informacje. Nic nie zapomnimy, a przy okazji stworzymy własny szyfr, za pomocą którego żadna informacja nie umknie nam w przyszłości. Skojarzenia to także historyjki, dzięki którym z łatwością zapamiętamy na przykład numery telefonów. Starajmy się ich nie zapisywać, a tworzyć opowieści pomagające zapisać je wyłącznie w naszej pamięci. Już sama czynność tworzenia takiej historii to doskonałe ćwiczenie dla mózgu i koncentracji. Skojarzenia to też świetny sposób na naukę – jako alternatywa do wkuwania wszystkiego na pamięć (nauka na pamięć jest nie tylko nudna, ale i trudna, a wystarczy, że wypadnie Ci jedno słowo i okazuje się, że nie potrafisz przypomnieć sobie żadnej informacji).
- Wykorzystaj wszystkie zmysły – dokładnie tak! Zaangażuj w proces zapamiętywania wszystkie zmysły, czyli czytaj na głos, wyśpiewuj trudne do zapamiętania cyfry w takt ulubionej piosenki, a także rusz się z miejsca i przechadzaj się po pokoju. Nauka w ruchu to bardzo dobry pomysł na zapamiętywanie trudnych informacji. Warto też pamiętać, że niektóre zioła poprawiają zdolność koncentracji (to na przykład rozmaryn, tymianek i bazylia), więc także zmysł węchu może nam pomóc w poprawie naszej koncentracji – dobrze jest korzystać z właściwości ziołowych olejków aromatycznych na co dzień.
- Nauka języków obcych – to kolejne wspaniałe narzędzie do ćwiczenia pamięci i koncentracji. Niekoniecznie trzeba od razu zapisywać się na kilka kursów językowych, a wystarczy wybranie jednego, ulubionego języka i uczenie się kilku słów dziennie we własnym zakresie. Można uczyć się ich za pomocą skojarzeń, ale nie jest to wymagane. Nauka języków obcych ma zbawienny wpływ na naszą pamięć, a przy okazji poszerzamy swoje horyzonty – i kto wie, może po kilku miesiącach będziemy mieli okazję, by wykorzystać tę wiedzę podczas wakacyjnego wyjazdu za granicę? Do nauki języków obcych tak naprawdę wystarczy sam Internet lub podręcznik ze słowniczkiem, dlatego jest to kolejne wyjątkowo prosta (i tania!) metoda na poprawę swojej pamięci.
- Sztuka – skupienie na sztuce pozwala uspokoić mózg i układ nerwowy po ciężkim dniu, pełnym informacji i stresu jednocześnie. Malowanie, wyszywanie, rzeźbienie czy szycie na maszynie daje odpoczynek naszemu układowi nerwowemu, a także umożliwia poukładanie w głowie wszelkich wrażeń i wiadomości z całego dnia. Również obcowanie ze sztuką, na przykład wizyty w galeriach to doskonały sposób na poprawienie pamięci i regenerację koncentracji.
- Gry logiczne – ostatnimi laty wróciła moda na gry plansze, gry logiczne, krzyżówki czy sudoku. Wszystkie one wymagają od nas wysiłku umysłowego, skupienia, a więc tym samym są świetnym sposobem na ćwiczenie pamięci i mózgu. To także niewątpliwie fajna rozrywka i alternatywa dla spędzenia ciekawie jesiennych wieczorów. Nie ulega wątpliwości, że grając z przyjaciółmi w gry planszowe, jednocześnie wspaniale się bawimy i dbamy o ćwiczenia dla naszej koncentracji. Swoiste dwa w jednym!
- Zdrowie fizyczne – siedzenie w czterech ścianach nie pomaga naszej pamięci w żaden sposób. Dla dobrej kondycji koncentracji potrzebny jest także wysiłek fizyczny – niekoniecznie bardzo forsowny i wymagający, a wystarczą zwykłe spacery, przejażdżki rowerowe czy bieganie po okolicy co kilka dni. Sport to bowiem najlepszy sposób na dotlenienie mózgu, co znacznie usprawnia procesy myślowe i doskonale wpływa na pamięć i koncentrację. Po całodziennym stresie w pracy dobrze jest wykonać też kilka ćwiczeń relaksacyjnych – może być to joga lub medytacja, która wycisza organizm.
Źródło zdjęcia; Depositphotos.com
Dieta dla mózgu
Błyskawicznym wsparciem dla naszego mózgu nie raz okazała się mocna kawa lub napoje energetyczne, a nawet słodka coca cola. Wszystkie one zawierają dużą dawkę kofeiny, która stawia nasz organizm na baczność i pozwala na dłuższą pracę. Jednak takie pomysły na poprawię skupienia warto zarezerwować wyłącznie dla sytuacji awaryjnych, by na co dzień nie stosować zbyt dużej dawki kofeiny czy substancji słodzących zawartych w napojach typu Red Bull. Na szczęście drobnymi zmianami w diecie możemy doskonale wesprzeć swój mózg i poprawić działanie układu nerwowego. Jakie witaminy i substancje są ważne?
- Węglowodany złożone – jak sama nazwa mówi, są to cukry złożone, które nasz organizm rozkłada stopniowo, zgodnie z ich złożonością. Są one świetną pożywką dla mózgu, dostarczają mu wiele ważnych minerałów oraz substancji usprawniających działanie pamięci. Gdzie je znaleźć? Musimy jeść dużo produktów pełnoziarnistych, razowych, kaszach, ziemniakach oraz roślinach strączkowych.
- Nienasycone kwasy tłuszczowe – to dobre tłuszcze, które działają niczym oliwa dla mechanizmu, jakim jest układ nerwowy. Kwasy omega-3 są odpowiedzialne za zachowanie prawidłowych struktur nerwowych, a jednocześnie usprawniają procesy myślowe. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, orzechach, nasionach lnu oraz awokado.
- Magnez – to minerał, który jak żaden inny, świetnie wpływa na dobrą koncentrację. Magnez wspiera układ nerwowy, likwiduje negatywne skutki stresu i przemęczenia, a badania naukowe dowodzą, że osoby, które nie dbają o właściwą ilość tego pierwiastka w diecie, wolniej się uczą i mają problemy z zapamiętywaniem informacji. Magnez w naturze znajduje się w bananach, kakao, ciemnej czekoladzie, warzywach liściastych.
- Przeciwutleniacze – antyoksydanty to naturalne substancje, które neutralizują wolne rodniki, niszczące układ nerwowy. Do najbardziej znanych i cenionych antyutleniaczy należą witaminy A, C oraz E, które znajdziemy w owocach i warzywach (marchew, szpinak, jagody, porzeczki, maliny).
Źródło zdjęcia; Depositphotos.com
Wsparcie z apteki – suplementy pomagające poprawić pamięć i koncentrację
Wsparciem dla naszej pamięci mogą być też suplementy diety, które najlepiej jest stosować wyłącznie okresowo – w czasie wzmożonej nauki czy ciężkiej pracy umysłowej. Przed użyciem koniecznie należy uważnie przeczytać ulotkę, by nie przedawkować tych suplementów, bo możemy dorobić się palpitacji serca czy nadpobudliwości. Suplementy diety na pamięć i koncentrację powinny zawierać jak najwięcej naturalnych substancji, a wśród najlepszych z nich wymienia się żen-szeń, lecytynę i guaranę. Poniżej kilka naszych propozycji spośród suplementów poprawiających pamięć w różnych kategoriach cenowych.
- Pamięć i koncentracja APTEO, cena około 12 zł
Preparat marki Apteo to najtańsza z naszych propozycji. Suplement diety zawiera kompozycję składników doskonale wpływających na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz zmniejszających uczucie przemęczenia czy znużenia (niacyna, biotyna oraz szereg witamin z grupy B – B1, B6, B12). Dzięki naturalnym składnikom wspomaga także zdolności poznawcze, pamięć i koncentrację (żeń-szeń, Brahmi). Pamięć i koncentracja Apteo to także suplement diety, który sprawdzi się do łagodzenia nerwów podczas sytuacji napięcia nerwowego oraz nadmiernego stresu. W opakowaniu znajduje się 60 tabletek, a dawkowanie to 1 tabletka raz lub dwa razy dziennie.
- Memoria Singularis Superior Pamięć i koncentracja
Suplement diety Memoria Singularis Superior Pamięć i koncentracja polecany jest w stanach zaburzeń pamięci i sprawności umysłowej związanych z wiekiem, osłabienia funkcji poznawczych, koncentracji i zdolności uczenia się, problemami ze sprawnością umysłową czy sytuacjach wyjątkowo stresowych. Preparat Memoria Superior jest skutecznym preparatem, który wspomaga utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w mózgu, sprawność umysłową (poznawczą), w tym pamięć i koncentrację. Przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży po 12 roku życia. Jego moc zasadza się na trzech głównych składnikach roślinnych, wśród których warto wymienić ekstrakt z bakopy drobnolistnej, z miłorzębu dwuklapowego oraz z owoców pieprzu czarnego. Opakowanie zawiera 60 kapsułek, które zależnie od dawkowania, wystarczy nam na miesięczną lub dwumiesięczną kurację. Cena preparatu Memoria Superior to 50 zł.
- Neurocaps Smart
Neurocaps Smart to stosunkowo kosztowny suplement diety, jednak jego działanie jest tak wielokierunkowe, że warto rozważyć jego zakup. Preparat ten bowiem poprawia sprawność umysłową i koncentrację, a także redukuje uczucia zmęczenia i znużenia oraz zwiększa odporność psychiczną. W jego składzie znajdziemy wiele unikatowych substancji, których próżno szukać wśród innych produktów tego typu. Suplement diety Neurocaps Smart jest mieszanką ekstraktów z nasion i roślin oraz witamin B1, B2 i B6 w odpowiednich proporcjach. Ma w swym składzie opatentowaną formułę ekstraktu z zielonego dzikiego owsa, która wykazuje dobroczynny wpływ na nasz organizm, ponieważ poprawia ogólną sprawność umysłową i koncentrację. Kolejny opatentowany kompleks obecny w suplemencie to Newcaff, który jest najwyższej jakości kompleksem kofeinowym o przedłużonym działaniu, sprawia, że kofeina uwalniana jest stopniowo przez 4 godziny, co daje efekt ciągłej koncentracji. Brahmi, czyli wyciąg z bacopa Monnieri działa wspomagająco na pamięć i koncentrację. Rhodiola (wyciąg z korzenia rożeńca górskiego) odpowiada za redukcję zmęczenia i pozytywnie wpływa na wydolność organizmu. Kolejny wyciąg – z miłorzębu japońskiego Ginkgo Biloba – poprawia pamięć i ułatwia koncentrację. Cena preparatu Naturacaps Smart to około 90 zł, a opakowanie wystarczy nam na miesiąc lub dwa kuracji (zależnie od przyjętego przez nas sposobu dawkowania).