Być może nie każdy mężczyzna zdaje sobie z tego sprawę, lecz żywienie w znaczący sposób wpływa na potencję i sprawność seksualną. Nasz jadłospis ma znaczenie zarówno dla zdolności utrzymania wzwodu, jak i jakości nasienia. Jak powinna wyglądać tego typu dieta?
Dieta a potencja
Niemały wpływ na powstawanie problemów z potencją mają czynniki takie, jak brak aktywności fizycznej, nałogi czy stres. Nieprawidłowe, długotrwałe nawyki żywieniowe prowadzić mogą natomiast do pogorszenia stanu zdrowia, co bezpośrednio przekłada się na stopień sprawności seksualnej. Współczesna dieta, bogata w potrawy typu fast food czy tłuste mięsa i wędliny, dostarcza dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które, spożywane w nadmiarze, przyczyniają się do wzrostu stężenia złego cholesterolu LDL, działają prozapalnie i zwiększają krzepliwość krwi. W konsekwencji, prowadzi to do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, gdzie blaszka odkłada się na nich, utrudniając przepływ krwi. Jako że wzwód następuje przez napełnienie ciał jamistych prącia krwią, przeszkody w jej przepływie skutkować mogą problemami ze wzwodem.
Potencja a tłuszcze
Mówiąc o tłuszczach, warto wspomnieć o wyjątkowo szkodliwych kwasach tłuszczowych typu trans. To struktury chemiczne, których ułożenie przestrzenne powoduje, że tracą zdrowe właściwości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Duże ich spożycie prowadzić może do wzrostu poziomu cholesterolu LDL i obniżenia poziomu dobrego cholesterolu HDL, co stanowi kluczowy czynnik w rozwoju miażdżycy i obniżania odporności organizmu. W naturalnych produktach spożywczych, kwasy tłuszczowe typu trans występują w niewielkich ilościach. Znaczące ich dawki powstają natomiast w procesie przetwarzania olejów roślinnych. W związku z tym, chcąc zachować sprawność seksualną, z codziennej diety wyeliminować należy także słodycze typu torty i ciastka z kremem, frytki czy niskiej jakości margaryny. Ich spożywanie w nadmiernych ilościach prowadzić może także do otyłości, która znacząco wpływa na problemy z erekcją, a co więcej – zwiększa ryzyko występowania cukrzycy typu 2, której powikłaniem mogą być zaburzenia wzwodu. W przebiegu tej choroby dojść może do zmian w obrębie kluczowych w procesie powstawania erekcji włókien nerwowych oraz naczyń krwionośnych.
Odpowiednia dieta na problemy z potencją
Podstawę jadłospisu na problemy z erekcją stanowi kontrola ilości spożywanych pokarmów. Dzięki temu dostarczamy organizmowi niezbędnej dawki energii, nie doprowadzając do stanu, gdzie ciało z nadmiaru kalorii tworzy zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Codzienną dawkę energii należy rozkładać na 4-5 niewielkich posiłków spożywanych w odstępach około 3-4 godzin, co pozwoli uniknąć wahań poziomu glukozy we krwi.
Dieta na potencję powinna być bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, jak grube kasze, brązowy ryż czy pieczywo żytnie. Dostarczają one składników mineralnych, witamin z grupy B oraz błonnika, który sprawia, że po ich spożyciu przez długi czas czujemy się syci.
Przynajmniej 2 razy w tygodniu należy jeść tłuste ryby morskie dostarczające kwasy EPA i DHA.
Ważną w kontekście sprawności seksualnej witaminę E zawierają natomiast olej słonecznikowy, sojowy oraz kukurydziany.
Jadłospis na problemy z erekcją zakłada również ograniczenie spożycia soli, jako że sód zawarty w gotowych produktach spożywczych w 100% pokrywa zapotrzebowanie naszego organizmu na ten pierwiastek. Poza zrezygnowaniem z dosalania potraw, unikać powinno się także produktów takich, jak zupki i sosy w proszku, gotowe dania w słoikach czy peklowane kiełbasy lub wędliny. Aby mimo braku soli potrawy nie traciły swoich walorów smakowych, do ich przyprawienia posłużyć można się ziołami takimi, jak oregano, bazylia, czosnek lub tymianek.
Uzupełnieniem tego typu jadłospisu mogą być różnego rodzaju tabletki na potencję dostępne bez recepty, o których więcej przeczytać można na stronie http://www.permen.pl/.