Dieta ketogeniczna to nic innego, jak dieta niskowęglowodanowa, która pomaga nie tylko schudnąć, ale też świetnie sprawdza się w walce z rakiem. Sprawdź, jakie są wady i zalety diety ketogenicznej oraz jak mądrze wprowadzić ją w życie.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogenicza to przede wszystkim radykalna rezygnacja z węglowodanów, a postawienie na tłuszcz oraz białko. Dzięki dostarczaniu naszemu organizmowi tylko tych dwóch substancji odżywczych, szybciej spalamy tłuszcz, a ciało, pozbawione glukozy (glikogenu), zaczyna spalać własny zmagazynowany tłuszcz. To powoduje, że bardzo łatwo jest schudnąć w ciągu kilku tygodni, a pierwsze efekty stosowania diety widać po kilku dniach.
Nie wolno jednakże stosować tej diety dłużej niż 8 tygodni, ponieważ tak radykalne cięcie węglowodanów może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Co wolno jeść, a co jest zabronione na diecie keto?
Dieta ketogenna zakłada od 3 do 4 posiłków dziennie, a każdy z nich powinien zostać odmierzony na bardzo precyzyjnej wadze (z dokładnością co do 1g).
Wśród najlepszych źródeł białka wymienia się chude mięso, ryby, drób oraz wszelki nabiał, natomiast źródłem tłuszczu może być oliwa z oliwek, olej lniany (tłoczony na zimno), awokado, masło, śmietana, a nawet majonez. Z kolei z warzyw i owoców najlepiej sprawdza się cukinia, pomidory, sałata, szpinak oraz grejpfruty, pomarańcze i jabłka.
W trakcie stosowania diety należy bezwzględnie wykluczyć wobec tego ze swojego jadłospisu wszelkie produkty o nieznanym stosunku białek do węglowodanów (chipsy, słone przekąski), słodycze, ziemniaki, słodkie napoje, produkty zbożowe (makaron, mąka, pieczywo, kasza), a nawet leki, w których może znajdować się cukier.
W jaki sposób dieta ketogeniczna pomaga walczyć z rakiem?
W trackie stosowania diety ketogeniczej możemy wprowadzić nasz organizm w stan ketozy, który nie sprzyja rozwojowi komórek rakowych. Nie od dziś wiadomo, że komórki rakowe „żywią” się glukozą i to ona powoduje ich wzrost oraz namnażanie. Dzięki minimalizowaniu glukozy w organizmie, możemy wpłynąć na zahamowanie rozwoju tej śmiertelnej choroby. Dieta keto proponowana jest w szczególności pacjentom z rakiem prostaty, żołądka, okrężnicy oraz z glejakiem.
Aby jednak organizm żywił zdrowe komórki z dostarczanych mu tłuszczów i białek, należy zachować odpowiednią proporcję – 2 porcje białek na 1 porcję tłuszczu.
Początkowo zaplanowanie diety ketogennej może wydawać się wyjątkowo trudne i skomplikowane, ale z czasem pewne zachowania wchodzą w nawyk, a osoba na diecie odkrywa nowe, dozwolone i jednocześnie smaczne potrawy. Warto się poświęcić dla zdrowia i oszałamiających efektów.