Dieta ośmiogodzinna to nowy wynalazek w świecie odchudzania. Jej zasady są całkiem proste, ale wydają się dość trudne do realizowania ze względu na częste odczuwanie głodu. Wielu dietetyków i trenerów fitness uznaje ją za niezdrową i nieskuteczną. Jaka jest prawda? Poznaj najważniejsze fakty o diecie 8h!
Zasady diety 8h
Program diety 8h został opracowany przez ukraińskiego propagatora zdrowego odżywania, Davida Zinczenko. Jej zasady zawierają się zasadniczo w prostym założeniu, że jemy tylko w ciągu 8 godzin codziennej aktywności, podczas gdy pozostały czas doby, czyli 16 godzin, należy przeznaczyć na regenerację. Co ciekawe w czasie tych 8 godzin można jeść dosłownie wszystko i do tego bardzo często, w małych ilościach. Dzień należy zacząć od opóźnionego śniadania, a po przebudzeniu wolno wypić tylko herbatę lub kawę bez mleka.
Ważnym elementem diety jest woda, której należy pić bardzo dużo – zarówno w czasie aktywnego spożywania, jak i na etapie regeneracji. Natomiast jakiekolwiek podjadanie jest surowo zabronione (jedzenie w czasie 16-godzinnej regeneracji powoduje, że dieta traci sens). Dieta odchudzająca nie istnieje bez odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, a David Zinczenko proponuje tylko 8 minut sportu dziennie!
Działanie diety ośmiogodzinnej
Autor diety ośmiogodzinnej twierdzi, że jej odchudzające działanie polega na regularnym oczyszczaniu organizmu z toksyn i zanieczyszczeń, o które nietrudno we współczesnym sposobie odżywania i w gotowych produktach spożywczych. To właśnie w zanieczyszczeniu i zakwaszeniu organizmu widzi największy problem i przyczynę tycia. 16-godzinna regeneracja to według niego odpowiedni czas na oczyszczenie i spalenie dostarczonych w ciągu dnia kalorii.
Dieta ośmiogodzinna według jej autora potrafi zdziałać cuda, ponieważ w ciągu tygodnia tracimy aż 5kg. A w ciągu kilku tygodni jesteśmy w stanie schudnąć nawet 10kg. Czy skutecznie?
Dieta 8h: hit czy kit?
Niestety raczej kit. Nie ma ona nic wspólnego z zasadami zdrowego odżywania, a brak ustalonej normy kalorycznej, minimalny wkład wysiłku fizycznego w dietę nie mogą przynieść długotrwałego, pożądanego efektu. To prosta droga do efektu jojo, gdy tylko wrócimy do standardowego sposobu odżywania. Oszukiwanie organizmu za pomocą prostych tricków, że wcale nie odczuwa głodu, prowadzi do głodu, który w końcu musi zostać zaspokojony, a wszyscy wiemy, jak kończą się przekąski i podjadanie nocną porą.
O negatywnej ocenie diety mogą również świadczyć opinie dotyczące diety ośmiogodzinnej, które nie są przychylne w środowisku lekarzy, dietetyków oraz trenerów fitness.