Oczy są zwierciadłem duszy… i zdrowia! Z ich wyglądu, barwy, przebarwień czy innych zmian, możesz wiele dowiedzieć się na temat stanu swojego zdrowia. Właściwe odczytanie zmian w oku pozwala w bardzo wczesnym stadium wykryć wiele schorzeń, a także może wskazać nam na pewne niedobry witamin i minerałów w diecie. Odkryj tajniki irydologii, czyli medycyny alternatywnej, zajmującej się oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki oka.
Co na temat zdrowia powiedzą Twoje tęczówki?
Irydolodzy udowadniają, że kolor oczu ma wpływ na to, na jakie choroby możesz cierpieć. Według nich osoby z tęczówką barwy niebieskiej są znacznie częściej narażone na choroby układu krążenia, choroby wrzodowe czy reumatyzm. Mogą mieć także poważne problemy z tarczycą, układem oddechowym, a bardzo prawdopodobne jest to, że cierpią na różnego rodzaju alergie (wziewne, pokarmowe).
Z kolei brązowoocy oraz posiadacze bardzo ciemnych (nawet czarnych) tęczówek powinni być ostrożni szczególnie w wypadku zawałów serca oraz miażdżycy, bowiem irydologa dowodzi, że bardzo często zapadają na poważne choroby związane z układem krwionośnym. Ich „domeną” jest także cukrzyca, kamica nerkowa i schorzenia układu nerwowego (nerwice, depresje, problemy z koncentracją).
Osoby o oczach zielonych i szarych mogą mieć problemy trawienne oraz szereg dolegliwości związanych z układem pokarmowym (częsta niestrawność, zgaga, nietolerancja laktozy).
Ważnym sygnałem mogą być także plamy na tęczowce, które wskazują na problemy z wątrobą. Jeśli są w kolorze żółtym, oznacza to, że nerki nie działają prawidłowo. Natomiast wyraźne pierścienie na tęczówce są bardzo często jednym z pierwszych objawów niedoboru wapnia w organizmie.
Przyjrzyj się swoim źrenicom
Jeśli uważasz, że Twoje źrenice są zbyt małe, może oznaczać to choroby układu pokarmowego, ze szczególnym wskazaniem na choroby żołądka. Natomiast źrenice rozszerzone to niepokojący objaw problemów ze snem, bezsenności, nerwicy lub depresji. Podobnie problemy z układem nerwowym (najczęściej niedokrwienie mózgu) objawiają się owalnymi i powiększonymi źrenicami.
Spojówki oczu a zdrowie
Zdarza się, że od czasu do czasu w gałce ocznej pękają naczynia krwionośne – to nic groźnego. Jednak jeżeli Twoje oko przypomina pajęczą czerwoną sieć, może być to efekt zbyt wysokiego ciśnienia krwi w organizmie i problemów układu krążenia. Zdrowe spojówki powinny mieć kolor lśniąco-biały. Gdy przebierają lekko żółtą barwę jest to bardzo często efekt chorób wątroby, nerek bądź kamicy pęcherzyka żółciowego. Natomiast gdy spojówki są nieco zaczerwienione, powinieneś zadbać o swoją dietę oraz ewentualną suplementację witamin minerałów (to objaw ich braków w organizmie). Wzmocnij też odporność, gdy zauważysz, że Twoje oczy wydają się być zamglone.
Spuchnięte powieki to zazwyczaj objaw alergii i uczuleń, jednak czasem wskazują również na zaburzenia układu wydalniczego bądź problemy z woreczkiem żółciowym.
Objawem cukrzycy może być zamglony obraz i zmniejszone pole widzenia. To samo świadczy też o zwyrodnieniu plamki żółtej.