Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o ADHD, a potem choroba to zyskała sławę wśród rodziców niegrzecznych dzieci. Jednak ADHD to nie tylko niestandardowe zachowania nadaktywnych i impulsywnych maluchów – może dotyczyć również osób dorosłych. Jak rozpoznać ADHD u osoby dorosłej i odróżnić tę chorobę od zwykłego roztrzepania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Na czym polega ADHD?
Choroba ADHD zaczyna się w mózgu, który funkcjonuje nieco odmiennie niż u osoby zdrowej. To przede wszystkim wina mechanizmu kontrolowania impulsów, który nie działa prawidłowo. Związane jest to zaburzeniami równowagi między wytwarzaniem dopaminy i noradrenaliny. Powoduje to niewłaściwe funkcjonowaniu tych przekaźników, a co z tym się wiąże – odmienne reakcje na standardowe, z pozoru zwyczajne wydarzenia w życiu człowieka.
Jak rozpoznać ADHD u osoby dorosłej?
O tym, że osoba dorosła cierpi na ADHD świadczyć może…nuda. Powtarzalność, systematyczność to problemy, z którymi nie potrafią poradzić sobie chorzy. Na ważnych spotkaniach, na których wymagana jest dyscyplina i skupienie, zaczynają skubać paznokcie i bawić się włosami z nudów. Bardzo źle wypływa na nich również czekanie w kolejce, stanie w korku, a słowo cierpliwość nie należy do ulubionych.
Nie radzą sobie w pracy zespołowej, ponieważ uważają, że same zrobią wszystko najlepiej, a jednocześnie charakteryzuje je słomiany zapał (szybko nakręcają się nowym pomysłem na działanie, jeszcze szybciej sobie go odpuszczają). Mogą mieć problemy z pamięcią oraz koncentracją, często są zapominalskie i regularnie spóźniają się na spotkania oraz są bałaganiarzami.
ADHD może też towarzyszyć depresja lub nadmierna skłonność do melancholii. Niestety, dorośli z ADHD niejednokrotnie mają problem z używkami, które, paradoksalnie, nieco łagodzą ich dolegliwości.
Leczenie ADHD osoby dorosłej
W przypadku tego schorzenia nie obędzie się bez dobrego terapeuty, jednak w naszym kraju jest niewielu psychologów specjalizujących się w terapii osób dorosłych z ADHD. Dostępni są zazwyczaj w dużych miastach, ale i tam spotka nas długa kolejka.
Możesz też pomóc sobie sam. Bądź dla siebie wyrozumiały nie bierz zawsze winy na siebie. Popraw higienę swojego życia poprzez zapisywanie w telefonie lub kalendarzu najważniejszych dat, informacji o spotkaniach i rzeczach do załatwienia oraz innych istotnych wiadomości, których nie chcesz zapomnieć lub przegapić. Wyznacz sobie stałe dni i pory, w czasie których będziesz zajmować się sprawami służbowymi, sprzątaniem mieszkania oraz porządkowaniem dokumentów.
Uporządkuj swoje życie i staraj się nie robić kilku rzeczy na raz. Dobry plan uratuje Cię od zguby!