Białka odgrywają wielką rolę w życiu i zdrowiu człowieka. Są budulcem komórek i tkanek całego ciała, wchodzą w skład limfy, a także odpowiadają za odporność organizmu. Z białek też wytarzana jest energia potrzebna do codziennego funkcjonowania organizmu. Głównymi źródłami białka w pożywieniu mogą być produkty odzwierzęce oraz roślinne, jednak które białko jest zdrowsze dla człowieka? Roślinne czy zwierzęce?
Właściwości białka zwierzęcego
Białko zwierzęce jest bardzo łatwe do pozyskania w diecie człowieka, gdyż jego źródłem jest przede wszystkim mięso (kurczak, indyk wieprzowina) i jego przetwory, ryby (tuńczyk, łosoś, krewetki, makrela) oraz produkty mleczne (ser tłusty, camembert i brie pełnotłuste, tłusty twaróg). Jajka, wbrew obiegowej opinii, wymieniane są przez dietetyków raczej na szarym końcu i nie zawierają tak dużo białka, jak wyżej wymienione produkty. Jednak nie należy z nich rezygnować, ponieważ białko w nich zawarte jest wyjątkowo bogate w unikatowe aminokwasy, które w mięsie czy roślinach występują w śladowych ilościach.
Białko odzwierzęce jest lepiej przyswajane do organizmu niż białko roślinne, ma wyższą wartość energetyczną oraz uznawane jest za białko pełnowartościowe (zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których brakuje w białku roślinnym). Niestety, wraz ze spożywanym białkiem pochodzącym z mięsa, przyjmujemy znaczną ilość tłuszczów oraz złego cholesterolu, które negatywnie wpływają na stan zdrowia (podwyższają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, osteoporozy, otyłości).
Białko roślinne – wady i zalety
To może białko roślinne? Najlepszym źródłem białek pochodzenia roślinnego są rośliny strączkowe, a szczególnie soczewica (czerwona, zielona, żółta), groch, fasola czerwona i biała oraz ciecierzyca. To także nasiona i orzechy: słonecznik, pistacje, migdały, nerkowce, orzechy włoskie i laskowe, a także kasze (gryczana i jaglana).
Białko roślinne jest przyswajane do organizmu nieco gorzej niż białko zwierzęce, a ponadto nie zawiera kilku ważnych aminokwasów. Jednak spożycie białka z roślin jest znacznie zdrowsze, dzięki temu, że wraz z nim dostarczmy do organizmu również błonnik, węglowodany oraz mnóstwo witamin i minerałów. Bogactwo składników odżywczych zawartych w roślinach pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu, zapobiegając między innymi miażdżycy, przybieraniu na wadze czy nadciśnieniu.
Co zatem jest lepsze: białko roślinne czy zwierzęce?
Pewnie domyślasz się odpowiedzi na powyższe pytanie? I białko zwierzęce, i roślinne jest niezbędne dla zdrowia człowieka, więc nie warto rezygnować z żadnego z nich. Prawidłowa dieta musi być zbilansowana i łączyć oba rodzaje białek, ze względu na ich unikatowe właściwości.
Dietetycy zalecają, by postawić głównie na białko z mięsa białego, ograniczając mięso czerwone. Należy włączyć do diety rośliny strączkowe oraz znacznie ilości orzechów i nasion, nie tylko ze względu na zawartość białka, ale też zdrowych tłuszczów i minerałów. Tylko połączenie tych białek w diecie pozwoli nam cieszyć się zdrowiem i witalnością.