Potrzeba zdrowego odżywania powoduje, że coraz częściej sięgamy po egzotyczne owoce i warzywa. Jednym z nich jest awokado, które wykorzystywane jest nie tylko w zdrowej diecie, ale też w przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po awokado jak najczęściej!
Zdrowe składniki awokado
Co kryje ten zielony owoc? Przede wszystkim jest źródłem bardzo zdrowego tłuszczu – kwasu oleinowego, którego w owocu znajduje się od 20 do nawet 30% (to stąd maślana konsystencja oraz tłusty smak, czy raczej jego brak). Tłuszcze te są wyjątkowo zdrowe i mimo ogromnej kaloryczności pomagają w walce z cholesterolem, miażdżycą oraz wspomagają metabolizm.
Poza tłuszczami w awokado znajdziemy witaminy rozpuszczalne wyłącznie w olejach – A, C oraz E, które doskonale wchłaniają się do organizmu w takiej postaci. Awokado uznaje się także za źródło witamin z grupy B – szczególnie kwasu foliowego, a także kwasu pantotenowego. Ze związków mineralnych warto wymienić chociażby fosfor, potas oraz wapń.
Właściwości zdrowotne awokado
Jak już zostało wspomniane, awokado doskonale radzi sobie z chorobami krążenia, wspomagając pracę serca i układu krwionośnego oraz obniżając ciśnienie. Zdrowe tłuszcze w połączeniu z witaminą E poprawiają pracę mózgu i całego układu nerwowego, jednocześnie zapobiegając rozwojowi choroby Alzheimera.
Co ciekawe, mimo iż jest bardzo kaloryczne (221 kcal na 100g), awokado ma właściwości odchudzające i świetnie sprawdza się w diecie redukującej masę ciała. To dzięki znacznej zawartości enzymów trawiennych, które doskonale wpływają na pracę jelit. Awokado powinny jeść także kobiety w ciąży ze względu na łatwo przyswajalny i pełnowartościowy kwas foliowy.
Dla kogo jeszcze awokado okazuje się potrzebne? Dla osób mających problemy ze wzrokiem (znaczna zawartość luteiny), cierpiących na schorzenia jelit i żołądka czy zapalenia stawów. Składniki odżywcze zawarte w awokado wzmacniają układ odpornościowy oraz niwelują skutki długotrwałego stresu. To też doskonałe źródło witamin i minerałów dla osób dbających o młody wygląd skóry, zdrowe włosy i paznokcie.
Jak jeść awokado?
Awokado najlepiej jeść na surowo – bez straty dla składników odżywczych. Polecamy szczególnie w sałatkach oraz w sosie guacamole, świetnie pasującym do przekąsek lub ciemnego pieczywa. Pamiętaj, aby obierać awokado łyżeczką i skropić cytryną, aby nie ciemniało. Z awokado można przyrządzić chłodnik, pasty i kremy do kanapek, a także sosy do makaronów czy kasz.
Właściwości odżywcze awokado znajdziesz także w specjalnie tłoczonych olejach, które tłoczy się na zimno, zachowując bogactwo witamin i minerałów.