O tej chorobie tarczycy, choć zwykle jest łatwa do zdiagnozowania, pacjenci często dowiadują się dość późno. Typowe objawy Hashimoto można bowiem pomylić z efektem przepracowania i stresu, początkami przeziębienia czy, w przypadku kobiet, menopauzy. Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Przyczyny choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto (od nazwiska japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto) to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego. Należy do schorzeń autoimmunologicznych, co oznacza, że układ odpornościowy chorego za pomocą przeciwciał atakuje własne komórki, traktując je jako „wrogie”. Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny powstawania choroby Hashimoto, lecz podejrzewać można kilka czynników.
Genetyka to jedna z przyczyn choroby Hashimoto – istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeśli nasi rodzice lub dziadkowie zmagali się z tym schorzeniem, dotknie ono również nas. Stres, niektóre leki, a także wirusy i bakterie również podejrzewane są (choć szczegółowe badania nad tymi aspektami wciąż trwają) o wyzwalanie rzutu choroby. W przypadku kobiet zachorowaniu sprzyjają też liczne „burze hormonalne” w ciągu całego życia, jak ciąże, porody, okresy poporodowe, menopauza (mimo to mężczyźni również cierpią na chorobą Hashimoto, jednak zdarza się to rzadziej).
Czym się objawia Hashimoto?
Podczas Hashimoto pojawia się niedoczynność tarczycy, o której zwykle nie wiemy, dopóki nie wykonamy stosownych badań. Fizyczne i psychiczne wyczerpanie zrzucamy na stres i zbyt dużą ilość pracy, problemy z pamięcią i koncentracją na wiek, a depresyjne nastroje na ponurą, jesienną aurę.
Chora tarczyca objawia się również wypadającymi, osłabionymi włosami, łamliwymi paznokciami, problemami skórnymi (wypryski, łuszczenie się, przesuszenie). Typowy symptom to ciągłe uczucie zimna, nawet w ciepłe dni. U kobiet mogą pojawiać się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Wielu pacjentów skarży się również na nadmierne tycie i problemy gastryczne.
Diagnoza i leczenie Hashiomoto
Podczas wizyty endokrynolog wykonuje badanie palpacyjne tarczycy, zwykle zostaje również zlecona ultrasonografia (w przypadku podejrzenia guzków scyntygrafia – badanie wykorzystujące promieniotwórcze działanie radioizotopów). Konieczne jest również oznaczenie hormonów tarczycy (TSH, fT3, ft4) i przeciwciał (antyTPO, antyTG).
Leczenie Hashimoto to niwelowanie niedoczynności tarczycy i jej objawów. Konieczne jest przyjmowanie codziennie hormonów (zwykle jest to l-tyroksyna) w dawce zaleconej przez lekarza prowadzącego, terapię można dodatkowo wspomóc przyjmując selen i cynk.