Niezależnie od tego, czy chodzisz na siłownię, aby zbudować masę mięśniową, czy po to, by schudnąć, powinieneś włączyć kilka produktów do swojej diety, aby poprawić wyniki w klubie fitness. Sprawdź, jaka dieta polecana jest wszystkim odwiedzającym siłownię.
Odchudzanie – siłownia – dieta
Odchudzanie samo w sobie nie przyniesie długotrwałych efektów, jeśli nie zostanie wsparte wysiłkiem fizycznym. Siłowania, zajęcia fitness, bieżnia to doskonały wybór. Można swoje wyniki podkręcić jeszcze bardziej – właściwą dietą.
To przede wszystkim duża ilość niskokalorycznego białka z twarożków i twarogu białego, które łączymy z węglowodanami złożonymi (pełnoziarniste produkty). Dobrym pomysłem są także owoce, warzywa, białko zwierzęce i rybne (tuńczyk) oraz ryż. Odżywianie powinno stać się możliwie racjonalne, a wyeliminować należy cukry proste, słodycze, słone przekąski oraz niezdrowe tłuszcze.
Dieta na masę
Dobrze dobrane ćwiczenia służą do budowania masy mięśniowej, która decyduje o tym, jak wygląda nasze ciało: czy jest sprężyste, czy jest szczupłe oraz ładnie wyrzeźbione. Dlatego wiele osób, szczególnie mężczyzn, po początkowej fazie odchudzania i gubienia zbędnych kalorii, zaczyna trening na tzw. masę mięśniową.
Bardzo ważne jest w tym momencie odpowiednie wparcie. Wsparcie nie tylko suplementów diety, ale także właściwie skomponowanego jadłospisu. Co powinien zawierać? Dużo białka pochodzenia zwierzęcego (np. kurczak, ryby, nabiał – szczególnie ser biały) oraz roślinnego (warzywa strączkowe). Chociaż białko jest na pierwszym miejscu, nie wolo zapominać o węglowodanach, ale tych wartościowych, dodających energii na dłużej – płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, owoce i świeże soki owocowe. W diecie nie może także zabraknąć zdrowych tłuszczów, czyli pochodzących z oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, nasion i orzechów.
Dietetyczne tricki dla ćwiczących na siłowni
Zapamiętaj kilka tricków, które pozwolą zwiększyć wydajność organizmu na siłowni i poprawią efekty treningów. Przed wysiłkiem (około 1,5 h wcześniej) zjedz posiłek składający się z węglowodanów dodających energii oraz z białka. Nie jedz potraw tłustych i dań powodujących wzdęcia. Natomiast po wysiłku warto dostarczyć organizmowi dużą ilość białka, która zostanie zamieniona w masę mięśniową (do 1h po treningu).
Pamiętaj o piciu dużych ilości wody, nie tylko w czasie treningu, ale przez cały dzień – 2,5L to absolutne minimum. Dieta powinna zawierać jak najmniejsze ilości tłuszczu, a jedynym dopuszczalnym jest wartościowy tłuszcz niskonasycony. Ponadto każdy posiłek, nawet ten z założenia wyłącznie białkowy, powinien zawierać chociaż minimalne ilości węglowodanów, które usprawniają wchłanianie i przetwarzanie białka (niech będzie to chleb lub makaron pełnoziarnisty, ryż, wafle ryżowe, kasze).