Kosmetyki naturalne w obiegowej opinii uważane są za zdrowsze, mniej alergiczne, ale jednocześnie i łagodniej działające i przynoszące późne, często mało zauważalne rezultaty. Na fali modnego powrotu do natury i ekologicznego podejścia do życia, coraz więcej osób sięga po takie kosmetyki, bazujące na roślinnych składnikach, bez sztucznych dodatków i zapachów. Czy warto? Gdzie szukać takich kosmetyków? Jak je wybierać? Przygotowaliśmy podręczny przewodnik po świecie kosmetyków naturalnych.
Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne nie zawierają sylikonów (SLS), parabenów ani składników pochodzenia petrotechnicznego (np. wazeliny), które mogą silnie uczulać oraz zaburzać prawidłowe funkcjonowanie skóry. Kosmetyki te nie są wolne od konserwantów, ale wykorzystuje się w ich przypadku składniki spożywcze i roślinne.
Zasadniczo w składzie kosmetyków naturalnych znajdziemy wyłącznie składniki roślinne, mineralne lub pochodzenia zwierzęcego, które muszą pochodzić od zwierząt żywych (mleko, wosk, lanolina, miód). Osoby, które cenią produkty wegańskie, bez składników odzwierzęcych, muszą szukać produktów oznaczonych certyfikatem Vegan Society, poświadczającym brak dodatków zwierzęcych.
Korzyści stosowania kosmetyków naturalnych
Najmniejsze składniki kosmetyków naturalnych mają podobną budowę do komórek ciała człowieka, dzięki czemu ich wchłanianie jest lepsze, a działanie (na dłuższą metę) może okazać się skuteczniejsze od syntetycznych specyfików. W małym słoiczku nieraz zawarta jest cała gama składników poprawiających kondycję skóry i włosów, przy czym kosmetyki te są zazwyczaj bardzo wydajne, uniwersalne i niedrogie.
Producenci bardzo często opierają się na lokalnych dostawcach półproduktów, a w procesie produkcji oraz dystrybucji stosują zasady fair trade. Naturalne receptury zamykane są w ekologicznych opakowaniach (m.in. wielorazowych, szklanych, biodegradowalnych), co jest kolejnym plusem.
Czy tylko zalety?
Jednak każda róża ma kolce, nawet ta wyhodowana bez udziału pestycydów i syntetycznych nawozów. W przypadku roślin producent nie zawsze jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, ile konkretnych składników (witamin, minerałów, olejków) zawiera dany kosmetyk – zależy to przede wszystkim do warunków uprawy, zasobności gleby w składniki odżywcze czy chociażby sprzyjającej (lub nie) pogody. W praktyce oznacza to często, że na efekty stosowania jakichś kremów musimy bardzo długo poczekać: zmarszczki nie znikną po miesiącu, a łuszcząca się i swędząca skóra jeszcze trochę poczeka na ukojenie.
Ponadto olejki eteryczne oraz wyciągi roślinne w czystej postaci mogą być uczulające dla wrażliwej skóry. Z tego powodu nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, a stopniowo wprowadzać zmiany w życie. Daj sobie kilka miesięcy na testowanie różnych kosmetyków, by zaobserwować, co lubi, a czego nie Twoja skóra.
Pierwsze kosmetyki naturalne
Jak zacząć przygodę z kosmetykami naturalnymi? Metodą małych kroków! Zrezygnuj z popularnego żelu na rzecz zwykłego, naturalnego mydła. Nie powinno zawierać na liście składników sodium tallowate, a im krótsza jest ta lista tym lepiej. Postaw na delikatne mydła na bazie olejów roślinnych (np. palmowego) lub wypróbuj popularne i doskonale działające na skórę mydło z Aleppo (mieszanka tłuszczu oliwkowego i oleju laurowego). Mydło z Aleppo myje skórę całego ciała, twarzy, włosy, a także może służyć za krem do golenia. Nie wysusza skóry ani jej nie uczula – ma działanie nawilżające i antyseptyczne.
Dobrze też wypróbować peelingi do ciała na bazie olejków eterycznych oraz mielonych pestek truskawek bądź oliwek. Jako dopełnienie pielęgnacji posłuży naturalny balsam bądź oliwka do ciała, która doskonale nawilża, uelastycznia skórę i pachnie rozkosznie.