Boże Narodzenie to cudowny, rodzinny czas spędzany przy stole i w kuchni. Zaczyna się wigilijną kolacją, a kończy często bólem żołądka, zgagą i dolegliwościami trawiennymi. W tym roku w czasie Świąt dbaj o swój układ trawienny, by przestały one kojarzyć się wyłącznie z obżarstwem i wzdęciami!
Świąteczne potrawy. Których unikać?
Żelazna zasada mówi, że nic nie jest tak groźne dla żołądka, jak nadmiar… wszystkiego! Tak naprawdę w Święta możemy jeść każdą z ulubionych potraw, trzeba jednak zachować umiar i odmówić sobie kolejnej dokładki sałatki z majonezem. Badania dowodzą, że podczas Bożonarodzeniowych biesiad jemy 4 razy więcej niż normalnie, nie kontrolując ilości zjadanych potraw, a do tego jemy praktycznie bez przerwy. Świąteczne dolegliwości żołądkowe są zatem po prostu efektem przejedzenia. Pamiętajcie o tym!
W trakcie świątecznych przyjęć powinniśmy uważać przede wszystkim na słodkie ciasta z kremowym nadzieniem, bardzo ciężkie do strawienia. Groźne są zawiesiste sosy, duża ilość smażonych pierogów, nadmiar alkoholu, gazowanych napojów, a także wszelkie gotowe dania z paczki.
Czym to grozi?
Świąteczne obżarstwo to w szczególności ucisk w żołądku, ociężałość, zaparcia i nieprzyjemne wzdęcia. Grozi nam również zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w gardle związane z cofaniem się soków trawiennych do przełyku. Niebezpieczną konsekwencją świątecznego obżarstwa mogą być także biegunki, które nie zawsze oznaczają nieświeże jedzenie, a po prostu zbyt dużą jego ilość i różnorodność.
Mądry Polak po szkodzie…
A co zrobić, gdy jest już za późno, nie mogliśmy oprzeć się kolejnej dokładce pierogów i bigosu, a w efekcie czujemy dyskomfort w żołądku? Pomóc mogą nam naturalne sposoby – polecamy napar z imbiru wspomagający trawienie i działający przeciwbólowo (najlepiej dodać starty imbir do mocnej herbaty, koniecznie bez cukru), napar z kopru włoskiego lub lukrecji, mięty pieprzowej, rumianku lub dziurawca. Dolegliwości trawienne łagodzi również miód Manuka. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody (najlepiej z cytryną) oraz herbaty (np. zielonej).
Czasem niestety herbatki nie przynoszą ukojenia, a my nie możemy pozbyć się zgagi. Wtedy warto sięgnąć po leki dostępne w aptece – na zgagę, wzdęcia, lepsze trawienie. Nie należy jednak zażywać na ból żołądka standardowych leków przeciwbólowych, ponieważ mogą zaostrzyć dolegliwości i jeszcze bardziej nam zaszkodzić (np. w sytuacji, gdy do obiadu piliśmy alkohol).
Co więcej? Nie siedźcie w domu! W Święta odjedźcie na chwilę od stołu. W trawieniu pomoże spacer, zabawa na śniegu i dawka świeżego powietrza.