Atopowe zapalenie skóry to bardzo trudne schorzenie dermatologiczne, z którym jednak można żyć. W leczeniu tej choroby pomagają odpowiednie leki, dieta, a także przyzwyczajenia życia codziennego.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Przyczyn AZS może być naprawdę bardzo wiele, jednak najczęściej jest ono wynikiem choroby genetycznej. Jednak na jej występowanie może też wpływać duże zanieczyszczenie środowiska, czynniki drażniące oraz niewłaściwe środki higieny. Atopowe zapalenie skóry wstępuje także u osób ze skłonnościami do alergii – zarówno pokarmowych, jak i tych związanych z otaczającą fauną i florą.
Co ciekawe, zaostrzenie choroby można także zauważyć w sytuacjach stresowych, okresach osłabienia organizmu oraz momentach przeżywania silnych emocji o bardzo różnym podłożu.
Choroba ta najczęściej zaczyna się już w pierwszych miesiącach życia i częściej dotyka dziewczynek niż chłopców. Można też powiedzieć, że jest to choroba świata zachodniego, ponieważ największa liczba chorych pochodzi z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Najtrudniejszy okres choroby to właśnie dzieciństwo, a z wiekiem oraz przy pomocy właściwej pielęgnacji, można chorobę tę wyciszyć.
Objawy AZS
Niektóre objawy atopowego zapalenie skóry mogą nieznacznie przypominać łuszczycę, jednak po głębszej weryfikacji, konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu czy dermatologiem, bardzo łatwo zdiagnozować właściwą chorobę. Atopowe zapalenie skóry to sucha, swędząca skóra, z wypryskami i licznymi zaczerwienieniami. Zmiany te można zauważyć w zgięciach łokci i kolan, na szyi oraz twarzy.
Ostre atopowe zapalenie skóry objawia się także rumieniem, grudkami oraz pęcherzami na powierzchni skóry. Ponadto skóra całego ciała łuszczy się i naruszona jest jej warstwa lipidowa.
Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry
Leczenie atopowego zapalenie skóry to przede wszystkim nawilżanie i dogłębne nawadnianie skóry. Nawilżanie powinno opierać się nie tylko na stosowaniu kremów, maści czy balsamów nawilżających, ale i na kąpielach w specjalnych preparatach zawierających emolienty – super natłuszczające substancje, które hamują proces odparowywania wody z organizmu.
Suchość skóry powoduje także swędzenie, z którym można uporać się za pomocą leków i preparatów antyhistaminowych na skórę. Natomiast na zmiany wypryskowe pomagają w szczególności leki steroidowe.
Jednak leki to nie wszystko, a AZS należy również liczyć się w swoich codziennych przyzwyczajeniach i czynnościach. To w szczególności zmiana diety na taką, która pozbawiona jest alergenów pokarmowych (lista tych produktów uzależniona jest oczywiście od osoby chorej na AZS). Dieta powinna być zdrowa, jak najmniej przetworzona, bogata w owoce i warzywa, najlepiej pochodzące z ekologicznych upraw. Należy też zmienić środki piorące na łagodniejsze, przeznaczone dla alergików lub dzieci.
Osoby cierpiące na AZS powinny też unikać klimatyzowanych pomieszczeń, dymu papierosowego, zakurzonych i brudnych miejsc, a także nie korzystać z basenów z chlorowaną wodą.