Atopowe zapalenie skóry należy do grupy chorób genetycznych, których nie da się skutecznie wyleczyć. Można jedynie zmniejszać i łagodzić jej objawy trzymając się ściśle określonych reguł oraz stosując, zalecone przez dermatologa, preparaty.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest alergicznym schorzeniem skóry, które przebiega z intensywnym świądem całego ciała. Do podstawowych objawów należy zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie, pojawiające się czerwone grudki, które mogą zmieniać się w ropne krostki oraz skłonność do powstawania zakażeń bakteryjnych. Skóra w miejscach dotkniętych chorobą robi się niemal przezroczysta i widać przez nią wszystkie żyły. Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię ciała lub występować tylko w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Zwykle AZS towarzyszą inne dolegliwości atopowe, takie jak astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar, a także alergiczne zapalenie spojówek.
Z reguły AZS rozpoznaje się już w pierwszych 6 miesiącach życia. Wraz z wiekiem ryzyko zachorowania diametralnie spada.
Problemy z właściwą diagnozą AZS u niemowlaków
Bardzo często zdarza się, że lekarze błędnie interpretują zmiany na skórze dziecka. Traktują drobne czerwone krostki, pokrywające policzki, ramiona oraz uda dziecka jako objaw AZS, alergii pokarmowej, skazy białkowej czy też zmian hormonalnych.
W wielu przypadkach jest to niegroźne rogowacenie przymieszkowe skóry – czyli nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Wyglądem przypomina gęsią skórkę, a w dotyku sprawia wrażenie ‘’tarki’’. Nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości w postaci bólu czy swędzenia. Charakterystyczne dla rogowacenia przymieszkowego jest to, że latem stan skóry ulega znacznej poprawie, a zimą pogorszeniu. W terapii stosuje się głównie preparaty złuszczające naskórek oraz środki nawilżające i natłuszczające. Doskonale sprawdza się krem z mocznikiem, który łagodzi podrażnienia i uelastycznia skórę. W miarę rozwoju dziecka, schorzenie to może całkowicie ustąpić lub przybrać bardzo lekką, wręcz niewidzialną postać.
Leczenie i codzienna profilaktyka przy atopowym zapaleniu skóry
Jeżeli na skórze zauważymy niepokojące zmiany należy natychmiast udać się do dermatologa. Tylko szybkie rozpoznanie jest w stanie zagwarantować prawidłowe leczenie.
Jeszcze do niedawna w leczeniu atopowego zapalenia skóry stosowano głównie środki zawierające sterydy. Obecnie, z dużym powodzeniem, wykorzystuje się również preparaty przeciwzapalne, które nie mają szkodliwego działania na skórę. Długotrwałą poprawę przynoszą także leki immunosupresyjne.
Kluczową rolę w łagodzeniu dolegliwości odgrywa jednak właściwa pielęgnacja skóry oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
Codzienna kąpiel powinna odbywać się zawsze w letniej wodzie z użyciem tylko i wyłącznie, syntetycznych detergentów, nie zawierających mydła. Po umyciu należy starannie osuszyć ciało, delikatnie przykładając miękki ręcznik – w żadnym wypadku nie wolno nim pocierać!
Konieczne jest stosowanie kremów lub balsamów natłuszczających. Należy pamiętać o tym, żeby unikać kosmetyków zawierających alkohol, związki zapachowe oraz fotouczulające. W okresie letnim warto sięgnąć po chusteczki z płynem antybakteryjnym, które skutecznie usuwają pot i gromadzące się na skórze, w trakcie dnia, zanieczyszczenia.
Odzież oraz pościel najlepiej prać w proszkach lub płynach przeznaczonych dla alergików. Dodatkowo należy zrezygnować z wełnianych ubrań, które bardzo podrażniają delikatną i chorobowo zmienioną skórę.
Trzeba bezwzględnie unikać pomieszczeń klimatyzowanych, zadymionych i zakurzonych. Mogą one bowiem znacznie nasilać wyprysk atopowy. Jeżeli lubimy chodzić na basen polecam wybrać taki, na którym stosuje się wodę ozonowaną, a nie chlorowaną.
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, dlatego, przede wszystkim, trzeba ją zaakceptować i nauczyć się z nią właściwie postępować. Tylko taka postawa jest w stanie skutecznie uśmierzyć objawy i pozwolić na normalne funkcjonowanie.