Artretyzm jest chorobą ściśle związaną z wiekiem, której przyczyny nie do końca zostały wyjaśnione przez medycynę. Nie jest to jednak wyrok i skaza moczanowa nie musi oznaczać pogorszenia jakości życia. Sprawdźcie, jakie są objawy tej choroby i jak sobie z nią radzić.
Artretyzm, czyli dna moczanowa
Skąd bierze się tak choroba? Jest wynikiem produkowania przez organizm dużej ilości kwasu moczowego, który nie ma możliwości wydalenia ani rozpuszczenia się w krwi. Związane jest to ze zmianami w metabolizmie człowieka, kojarzonymi głównie z wiekiem (zapadają na nią mężczyźni między 45 a 60 rokiem życia oraz kobiety po menopauzie, około 60 roku życia). Kwas moczowy, nie mając możliwości rozpuszczenia, zaczyna się krystalizować. W wyniku tego procesu powstają kryształki kwasu, które odkładają się najczęściej w stawach i tkance okołokostnej, powodując ból.
Medycy wyróżniają dwa rodzaje artretyzmu – artretyzm pierwotny (gdy organizm bez żadnej obiektywnej przyczyny produkuje zbyt dużo moczanów) oraz artretyzm wtórny (jest wynikiem powikłań po białaczce, chorobie nerek, nadwadze, nadciśnieniu, cukrzycy typu II czy chociażby złej diecie odchudzającej).
Objawy artretyzmu
Bardzo trudno rozpoznać dnę moczanową w jej początkowym stadium, ponieważ rozwija się bez zewnętrznych objawów i nie jest widoczna gołym okiem. Dopiero w bardziej zaawansowanym stadium jesteśmy w stanie rozpoznać skazę moczanową – pierwsze objawy to zazwyczaj nieznanego pochodzenia bóle w stawach, obrzęk skóry związany też z jej błyszczeniem czy napięciem oraz gorączka.
W przypadku mężczyzn jednoznacznym symptomem choroby jest zwyrodnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha, czyli podagra, z kolei u kobiet bardzo często najpierw atakowane są palce dłoni. W skrajnych przypadkach artretyzm może dotyczyć też stawów biodrowych, barkowych, kolanowych, a nawet kręgosłupa.
Wszystkie to objawy wpływają znacząco na pogorszenie jakości życia, powodują trudności w poruszaniu i normalnej aktywności. Pomóc może jedynie natychmiastowa reakcja – kuracja farmakologiczna oraz odpowiednia dieta i zmiana trybu życia.
Dieta wspomagająca leczenie podagry
Poza lekami należy również zadbać o prawidłową dietę, która zmniejszy ilość produkowanego kwasu moczowego. To przede wszystkim rezygnacja z alkoholu, dużej ilości kawy, czerwonego mięsa oraz potraw smażonych czy nawet pieczonych. Świetnym wsparciem w diecie będą za to warzywa gotowane na parze, warzywne zupy, jarzyny jedzone na surowo, a także owoce.
Niezwykle ważna jest również woda, która pomaga wypłukiwać moczany z organizmu. Dlatego polecamy pić duże ilości płynów.
Niestety medycyna nie znalazła jeszcze skutecznego sposobu na wyleczenie artretyzmu. Można jedynie przy pomocy glukozaminy, odpowiedniej diety oraz regularnym ćwiczeniom złagodzić ból oraz zahamować nasilanie się objawów.