Co prawda w naszym kraju nie obowiązuje już nakaz posiadania apteczki w samochodzie, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, jednak każdy odpowiedzialny kierowca powinien o taką zadbać. Zobacz, jaka powinna być zawartość apteczki samochodowej, aby w razie konieczności spełniła ona swoją rolę.
Zawartość apteczki samochodowej
Na szczęście Unia Europejska wypracowała pewne standardy, które pozwalają nam określić, co powinno w takiej apteczce się znaleźć (opracowane przez Niemców normy DIN 13164). Ważnym elementem składowym apteczki samochodowej jest po pierwsze instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Trzeba także zadbać o 8 sztuk plastra z opatrunkiem (6/10cm), plaster na szpulce (5m/2,5cm), 2 sztuki bandażu elastycznego (4m/6cm) orz 3 sztuki takiego bandażu w większym rozmiarze (4m/8cm). Niezbędny okazuje się także bandaż z kompresem (tzw. bandaż indywidualny w rozmiarze 10/12cm) oraz 3 sztuki mniejszego bandażu (8/10cm). Do opatrywania ewentualnych ran przyda się także 6 sztuk kompresu do opatrywana ran (10/10cm) oraz chusty opatrunkowe w dwóch wielkościach (2 sztuki chusty o wymiarach 60/40cm i jedna większa – 60/80cm)
Ponadto musimy zadbać o rękawiczki jednorazowe winylowe (2 pary), koc termiczny, 2 chusty trójkątne (prawidłowy rozmiar to 96/96/136cm), a także nożyczki, kamizelka ostrzegawcza oraz trójkąt samochodowy.
Czego nie przewozić w apteczce samochodowej?
Przede wszystkim, wbrew obiegowym opiniom, apteczka samochodowa nie jest miejscem, w którym możemy przewozić leki na tak zwaną czarną godzinę. Wożenie leków w samochodzie przez cały rok może przyczynić się do szybszego zepsucia i ich nieprzydatności do podania – wpływ zmiennej temperatury, nagrzewania przez słońce. W żadnym wypadku nie wolno podawać leków osobie poszkodowanej, a dla siebie leki możemy wozić w torebce lub kupić w razie konieczności na najbliższej stacji benzynowej.
Do apteczki nie wkładaj także waty, ligniny, które mogą zrobić więcej szkody niż pożytku – zanieczyszczając ranę oddzielającymi się włóknami.
Jak powinna wyglądać apteczka i jak ją przechowywać?
Apteczka samochodowa powinna być w jaskrawym kolorze – czerwonym, żółtym czy pomarańczowym, aby zawsze można znaleźć ją szybko i bez większych problemów. Apteczka powinna być mała i z materiału gwarantującego jej szczelność i bezpieczeństwo zgromadzonych w niej artykułów medycznych.
Ponadto powinna być umieszczona w widocznym miejscu, aby była łatwo dostępna. Przyjmuje się, że najlepszym miejscem jest półka tylnej szyby.
Pamiętajcie, że mimo iż w Polsce nie ma wymogu posiadania apteczki samochodowej, takie przepisy istnieją w innych krajach. I obowiązują nas nawet wtedy, gdy tylko przez nie przejeżdżamy. W Europie to Słowacja, Czechy, Słowenia, Francja, Austria.