W prawidłowo przebiegającej ciąży aktywność fizyczna jest wręcz wskazana, ponieważ ma wyjątkowo dobry wpływ na zdrowie i dziecka, i kobiety. Nie warto więc zalegać na kanapie, zajadając kolejne smakołyki, a ruszać się! Odkryj, co dają ćwiczenia w czasie ciąży. Zacznij żyć sportowo i zdrowo już dziś!
Dlaczego warto ćwiczyć w czasie ciąży?
Ćwiczenia fizyczne w ciąży doskonale wpływają na zdrowie i samopoczucie kobiety w ciąży. Przede wszystkim przyspieszają przemianę materii, co pozwala uniknąć towarzyszącym ciąży zaparć i wzdęć, a także zapobiega nadmiernemu tyciu. Dzięki temu kobieta po porodzie łatwiej i szybciej wróci do siebie – do wagi i samopoczucia sprzed ciąży. Po wysiłku fizycznym organizm zaczyna wytwarzać hormony szczęścia, jakimi są endorfiny. To one odpowiadają za dobry humor i mogą być remedium na częste wahania nastroju, stres i chwilowy zły nastrój podczas ciąży.
Sprawność fizyczna pozwala także nieco ulżyć kręgosłupowi – wzmocnione mięśnie odciążyć go od nadmiernych obciążeń (jakim z czasem stanie się również duży brzuch…). Aktywność fizyczna to także doskonały sposób na bolesne skurcze mięśni, obrzęki czy zatrzymywanie wody w organizmie. Dobrze dobrane ćwiczenia mogą również znacznie ułatwić poród (mięśnie są sprawniejsze, mniej napięte i bardziej sprężyste).
Zwróć uwagę na to, że Twój organizm jest doskonale dotleniony podczas wykonywania ćwiczeń. To świetnie wpływa na prawidłowy rozwój płodu, któremu dostarczane są niezbędne składniki odżywcze i odpowiednia ilość tlenu.
Ćwiczenia w czasie ciąży
Postaw na ćwiczenia fizyczne, które nie będą zbyt forsowne. Na ogólny stan zdrowia świetnie wpływa pływanie w basenie lub jeziorze. Uważaj tylko na chlor – lepiej wybieraj pływalnie z wodą ozonowaną lub ogranicz aktywność do maksymalnie 2 wizyt na basenie w miesiącu. Wybieraj nie tylko tradycyjne pływanie, ale też zajęcia fitness na basenie (tzw. aqua aerobik).
Polecamy również jogę, ćwiczenia fitness opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży oraz nordic walking lub po prostu częste spacery. Na Twoje zdrowie świetnie wpłynie ponadto jazda na rowerze (mało wymagająca, po płaskim i bezpiecznym terenie).
Co jest przeciwwskazane w czasie ciąży?
Unikaj tych sportów, w których bardzo łatwo o urazy lub uważane są za sporty ekstremalne. To przede wszystkim gry zespołowe, tenis, surfing, nurkowanie, wspinaczka i jazda konna. Mogą stać się przyczyną poważnej kontuzji lub doprowadzić do niespodziewanego wypadku.
Dobierz ćwiczenia fizyczne do kolejnego etapu ciąży. Po piątym miesiącu unikaj aktywności, która wymaga częstego leżenia płasko na plecach (ucisk macicy na naczynia krwionośne może doprowadzić do niedokrwienia, a nawet omdleń). Natomiast w ostatnim trymestrze ciąży bądź bardziej ostrożna. Zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego na rzecz spacerów, łagodnych ćwiczeń ogólnosprawnościowych oraz oddechowych. Przeznacz ten czas na relaks i wyciszenie.