Jesień i zima to trudny czas dla naszych włosów. Deszcz i śnieg, nakrycia głowy, suszarka to główni winowajcy częstych bad hair day. Do tego dieta uboga w sezonowe warzywa i owoce – w tym okresie wiele osób boryka się nie tylko z gorszym wyglądem swojej czupryny, ale i z jej przerzedzaniem się. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Wzmocnienie włosów do wewnątrz
Być może zauważyliście, że jesienią i zimą Wasza dieta staje się bardziej monotonna. Chociaż brakuje nam słońca i świeżych, polskich owoców i warzyw, warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost i dobrą kondycję włosów.
Dieta sprzyjająca włosom bogata jest przede wszystkim w witaminy z grupy B oraz białko, żelazo, cynk, miedź i krzem. Starajmy się pozyskać ich jak najwięcej z pożywienia. W swojej kuchni zawsze warto mieć pestki (dyni, słonecznika), orzechy, oliwę. Nie unikajmy szpinaku, selera i brukselki. W walce o piękne włosy wesprą nas również produkty pełnoziarniste i mleczne, mięso drobiowe oraz jaja (źródła białka). Jeżeli jednak czujemy (lub wskazują na to nasze wyniki krwi), że nie jesteśmy w stanie samą dietą pokryć naszego zapotrzebowania na wymienione składniki odżywcze, rozpocznijmy suplementację gotowymi zestawami witamin i minerałów. Tabletki na wypadanie włosów zawierają oprócz wymienionych biopierwiastków (stanowiących budulec włosa) także wyciągi: z pokrzywy, skrzypu polnego, drożdży piwowarskich.
Zadbana skóra głowy
Pielęgnacja skóry głowy to kolejny punkt codziennego dbania o włosy. Ich wypadanie może być bowiem spowodowane nadmiernym przetłuszczaniem się, któremu sprzyjać mogą zmienne warunki atmosferyczne, ogrzewanie w pomieszczeniach czy czapki.
W przypadku wypadających włosów należy używać dowolnych, lecz delikatnych szamponów codziennych (np. ziołowych, które normalizują pracę gruczołów łojowych) lub preparatów o specjalnie dobranym składzie, mającym zahamować proces utraty włosów. Skuteczną bronią w walce z przerzedzającą się czupryną są wcierki, zarówno gotowe, drogeryjne, jak i domowe. W tej pierwszej grupie znajdziemy specyfiki zawierające alkohol, jednak nie należy się go obawiać – przy niezbyt długim stosowaniu nie powinien wyrządzić nam krzywdy, a dzięki niemu cenne substancje są wprowadzane w głąb skóry głowy.
Włos w dobrej kondycji
Walcząc z wypadaniem włosów powinniśmy nie tylko wzmacniać wewnętrzne cebulki włosów, ale również zadbać o to, co widać gołym okiem – czyli o łodygę włosa. Zaniedbane, przesuszone, strzępiące się włosy mogą być bardziej łamliwe i wypadać.
Używajmy kosmetyków nawilżających o bogatym składzie (masek, odżywek), które jednak będą stosunkowo lekkie i nie obciążą fryzury. Unikamy nadmiernej ilości preparatów do stylizacji włosów, w miarę możliwości podczas suszenia stosujmy powietrze z zimnym nawiewem (całkowita rezygnacja z suszarki zimą może być bardzo trudna). Jeżeli wypadanie włosów utrzymuje się zbyt długo (dwa, trzy miesiące), należy skonsultować się z lekarzem.